Akrokorynt
Akrokorynt (gr. Ακροκόρινθος) to wzgórze zlokalizowane w Grecji, na Peloponezie, osiągające wysokość 575 m nad poziomem morza. W czasach starożytnych stanowiło akropol dla znajdującego się u jego podnóża Koryntu. Na tym miejscu istniała słynna w całym greckim świecie świątynia Afrodyty, która była również wspomniana w mitologii. Cechowały ją praktyki sakralnej prostytucji, w których uczestniczyły setki kapłanek, a które miały miejsce w zespole przyświątynnym. Fundamenty niewielkiej świątyni Afrodyty można znaleźć na jednym z dwóch szczytów Akrokoryntu, od strony miasta, podczas gdy szczyt dominujący nad autostradą jest siedzibą bizantyjskiego i średniowiecznego zamku.
Historia Akrokoryntu
Akrokorynt od czasów starożytnych pełnił również funkcję twierdzy. Pierwsze znane umocnienia zaczęły powstawać tutaj najpóźniej w VI wieku p.n.e. Od tego momentu twierdza była regularnie rozbudowywana przez Greków, Rzymian oraz Bizantyjczyków. W 1147 roku flota sycylijska pod dowództwem Rogera II najechała Koryntię i samo miasto, jednak nie udało się jej zdobyć twierdzy. Od 1205 roku Akrokorynt był oblegany przez Normanów, którzy, mimo początkowych niepowodzeń i klęsk w starciach, ostatecznie zdołali zdobyć twierdzę w 1209 roku poprzez sukcesywne osłabienie obrońców. W 1210 roku krzyżowiec Gotfryd z Villehardouin włączył Akrokorynt do Księstwa Achai. Jego syn, Wilhelm II z Villehardouin, przeprowadził znaczne prace rozbudowujące twierdzę. Przez wiele stuleci Akrokorynt znajdował się pod panowaniem Turcji Osmańskiej, a po 1821 roku, kiedy osmańscy zarządcy zostali wypędzeni, twierdza straciła na znaczeniu. Do dzisiaj zachowały się mury obronne oraz cysterna, podczas gdy niemal wszystkie inne budynki zostały zniszczone.
Bibliografia
Elsi Spatari (Έλση Σπαθάρη) – „Koryntia-Argolida” (gr.), wyd. ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΕΣΠΕΡΟΣ, Ateny 2010, seria GRECJA – pomniki i muzea, ISBN 978-960-8103-58-0