Akrobatka
Rodzaj Akrobatka (Acrobates) należy do rodziny akrobatkowatych (Acrobatidae).
Zasięg występowania
Akrobatki występują endemicznie we wschodniej Australii.
Morfologia
Długość ciała (bez ogona) wynosi od 5 do 7,7 cm, a długość ogona od 6 do 8,1 cm. Ich masa ciała waha się od 8 do 18,5 g, przy czym samce są zazwyczaj o około 10% większe od samic.
Systematyka
Rodzaj Acrobates został zdefiniowany w 1818 roku przez francuskiego zoologa Anselme Gaëtan Desmarest w jego własnej publikacji. Gatunkiem typowym jest akrobatka karliczka (A. pygmaeus), co oznacza, że jest to takson monotypowy.
Etymologia
Nazwa opossum pochodzi z powatańskiej nazwy aposoum, co oznacza „białe zwierzę” i odnosi się do dydelfa. Pochodzi to od proto-algonkiańskiego słowa *wa·p-aʔθemwa, które oznacza „biały pies”. Gatunek typowy: Opossum opossum Perry, 1810 (= Didelphis pygmaea G.K. Shaw, 1793).
Nazwa Acrobates wywodzi się od greckiego ακροβατoς (akrobatos), co oznacza „idąc w górę”, od ακροβατεω (akrobateō), co oznacza „wspinać się do góry”.
Nazwa Cercoptenus pochodzi od greckiego κερκος (kerkos), co oznacza „ogon”, oraz πτην (ptēn) i πτηνος (ptēnos), co oznacza „skrzydlaty”, od πετομαι (petomai), co znaczy „latać”. Gatunek typowy (monotypowy): Didelphis pygmaea G.K. Shaw, 1793.
Podział systematyczny
Do niedawna Acrobates był traktowany jako takson monotypowy, bez wyraźnie określonych podgatunków lub wariantów geograficznych. Ostatnie badania morfologiczne i molekularne ujawniły istnienie dwóch dobrze zróżnicowanych gatunków akrobatek, które geograficznie pokrywają się w dużym stopniu. Do rodzaju należą następujące gatunki:
- Kategorie IUCN: LC – gatunek najmniejszej troski; NE – gatunki niepoddane jeszcze ocenie.
Uwagi
Przypisy
Bibliografia
T.S. Palmer. Index Generum Mammalium: a List of the Genera and Families of Mammals. „North American Fauna”. 23, s. 1–984, 1904. (ang.).