Akrobata – rzeźba ze stali autorstwa polskiego twórcy Dariusza Fodczuka, przedstawiająca mężczyznę stojącego na głowie, na otwartej księdze. Ta niezwykła praca powstała w 2009 roku w ramach programu Międzynarodowych Rezydencji Artystycznych „Incydenty 2009”, organizowanego przez Galerię Bielską BWA.
Międzynarodowe Rezydencje Artystyczne „Incydenty 2009”
W 2009 roku w Bielsku-Białej zorganizowano program Międzynarodowych Rezydencji Artystycznych „Incydenty”, w którym wzięło udział dwóch artystów z Polski oraz dwóch z Norwegii. Kuratorką programu była Agnieszka Swoboda. Na zakończenie projektu artyści stworzyli obiekty artystyczne, które miały być zainstalowane w różnych lokalizacjach w mieście. Ich celem było nawiązanie do historii oraz specyfiki Bielska-Białej, a także harmonijne wkomponowanie się w miejską przestrzeń. W efekcie powstały cztery rzeźby: „Salamandra Plamista” autorstwa Anny Daniell, „Akrobata” Dariusza Fodczuka, „Muzeum” Larsa Morella oraz „Kompas dla Bielska-Białej” Sławomira Brzoski.
Program „Incydenty 2009” był częścią projektu „Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów”, realizowanego przez Galerię Bielską BWA we współpracy z Regionalną Izbą Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Oslo Teknopol. Projekt był wspierany przez Norweski Mechanizm Finansowy oraz budżet samorządu Województwa Śląskiego.
Akrobata
„Akrobata” to czterometrowa stalowa figura mężczyzny, stojącego na głowie na otwartej księdze. Rzeźba ma symbolizować dynamiczny rozwój przemysłowy i technologiczny Bielska-Białej, od drugiej połowy XIX wieku. Stanowi ona swoisty hołd dla wszystkich, którzy „stając na głowie”, przyczynili się do rozwoju miast. Obiekt został stworzony przez Dariusza Fodczuka w kooperacji z inżynierami z firmy Polmotors. Uroczyste odsłonięcie rzeźby miało miejsce 12 października 2009 roku.
Lokalizacja
Rzeźba znajduje się w parku przy ulicy Bohaterów Warszawy, w pobliżu bielskiego Ratusza.
Przypisy