Akrobacje rowerowe

Akrobacje rowerowe to forma kolarstwa, która uprawiana jest na różnorodnych rowerach, charakteryzujących się wykonywaniem licznych ewolucji.

Akrobacje cyrkowe

W akrobacjach cyrkowych używa się różnych typów rowerów cyrkowych, z których najpopularniejszym jest rower jednokołowy. Oprócz tego, w cyrkach często spotyka się rowery przystosowane do jazdy po linie, rowery trampolinowe, a czasami także rowery BMX do wykonywania ewolucji. Z akrobacji cyrkowych wywodzą się różne dyscypliny kolarskie, w tym:

  • kolarstwo artystyczne – polegające na tworzeniu czegoś w stylu tańca na rowerach jednokołowych lub BMX-ach,
  • piłka rowerowa – gra w piłkę na specjalnie zaprojektowanych rowerach,
  • teatralne pokazy z użyciem rowerów cyrkowych, znane jako pokazy akrobacji rowerowych.

Trial

To dyscyplina, w której celem jest pokonanie trudnych przeszkód, takich jak skały, schody czy poręcze, na specjalnie zaprojektowanym rowerze trialowym.

BMX

Dirt jumping – polega na wykonywaniu skoków i ewolucji w powietrzu, takich jak obrót o 360°, backflip (obrót do tyłu przez plecy), superman (wyprostowanie ciała w locie), barspin (obrót kierownicy o 360°), no footer (zdjęcie nóg z pedałów), no hander (zdjęcie rąk z kierownicy) oraz nothing (puszczenie roweru i ponowne złapanie go). Te ewolucje wykonuje się po wybiciu z odpowiednio ukształtowanych wyskoczni ziemnych, zwanych hopekami, o różnych kształtach i rozmiarach. W rowerach do tego stylu jazdy zazwyczaj montuje się hamulce, a przełożenie napędu jest większe, co pozwala na szybsze nabieranie prędkości. Opony mają głębszy bieżnik, co zwiększa przyczepność na ziemi.

Park – forma jazdy na BMX, polegająca na pokonywaniu przeszkód w skateparku, takich jak rampa czy quarter. Wśród najczęściej wykonywanych sztuczek znajdują się m.in. tailwhip, barspin oraz footjam, czyli wskoczenie na półkę rampy przednim kołem, blokując je butem. Sztuczki na skateparku można realizować na różne sposoby: air, czyli wybijając się z rampy w górę, lub fly out, czyli wybijając się z rampy w dal bądź na półkę.

Street – dyscyplina polegająca na swobodnej jeździe po miejskich elementach architektury. Wykorzystuje się różnorodne przeszkody uliczne, takie jak schody, poręcze, murki czy drzewa. Obecnie wiele skateparków naśladuje te miejskie przeszkody, tworząc tzw. skateplazy. Umożliwia to uprawianie tego sportu bez niszczenia publicznego mienia, które często ulega uszkodzeniom podczas wykonywania sztuczek.

Flatland – dyscyplina, w której akrobacje wykonuje się na płaskim, dużym terenie, najlepiej asfaltowym. W ramach tej dyscypliny można realizować różne triki, stojąc na pegach, pedałach lub napędzając koło pocieraniem nogą o oponę. Każdą sztuczkę można wykonać na wiele sposobów, takich jak rolling (jazda do przodu lub do tyłu), spinning (obrót do przodu lub do tyłu), turbiny (obrót z regularnym zmienianiem kierunku) oraz scuffing (obrót do przodu lub do tyłu, napędzając się pocieraniem butem o oponę). Na zawodach punkty przyznawane są przede wszystkim za płynność, kreatywność, różnorodność oraz trudność wykonywanych sztuczek. Charakterystyczna dla flatlandu jest konstrukcja roweru, która obejmuje krótką bazę kół, węższe opony, krótsze mostki oraz widelce z małym lub zerowym wyprzedzeniem. Wiele rowerów do flatlandu nie ma hamulców lub posiada jedynie przedni. Wiele sztuczek w flatlandzie wymaga wcześniejszego wykonania innych, co sprawia, że dyscyplina ta wymaga dużej cierpliwości i pokory, gdyż opanowanie równowagi przychodzi z czasem.

Vert – to forma jazdy na BMX, która polega na korzystaniu z rampy przypominającej przekrojoną rurę. Ten styl jazdy zyskał popularność dzięki Matowi Hoffmanowi.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...