Akredytacja

Akredytacja (pochodząca z francuskiego accréditer, co oznacza „upełnomocnić”) to proces, w którym upoważniona jednostka przyznaje pełnomocnictwo.

W ogólnym ujęciu, akredytacja oznacza procedurę, w ramach której kompetentny organ wydaje oświadczenie, że dany podmiot jest zdolny do realizacji określonych zadań. Proces ten wiąże się z inspekcją dotyczącą działań oraz jakości usług świadczonych przez akredytowany podmiot.

W kontekście prawa międzynarodowego, akredytacja może odnosić się do mianowania danej osoby na szefa misji dyplomatycznej przez głowę państwa przyjmującego, ministra spraw zagranicznych lub organizację międzynarodową, a także do formalnego uznania przedstawiciela dyplomatycznego (nie tylko szefa misji, ale również członka personelu dyplomatycznego) państwa wysyłającego za osobę pełniącą swoje funkcje w państwie przyjmującym.

W Polsce, zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17000:2006, akredytacja jest definiowana jako „atestacja przez stronę trzecią, dotycząca jednostki oceniającej zgodność, mająca na celu formalne wykazanie jej kompetencji do realizacji określonych zadań w zakresie oceny zgodności”. Polskie Centrum Akredytacji (PCA) jest upoważnioną jednostką akredytującą, która przyznaje akredytacje jednostkom certyfikującym (systemom, wyrobom, personelowi), laboratoriom (badawczym, wzorcującym, medycznym) oraz innym jednostkom oceniającym zgodność (jednostkom inspekcyjnym, weryfikatorom EMAS i GHG, organizatorom badań biegłości).

W polskim szkolnictwie wyższym akredytacja oznacza uznanie przez zewnętrzną jednostkę kompetencji uczelni do prowadzenia studiów na danym kierunku. Proces ten ma charakter cykliczny. Akredytacją uczelni zajmuje się Polska Komisja Akredytacyjna oraz poszczególne komisje środowiskowe, takie jak Komisja Akredytacyjna Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, która akredytuje kierunki ekonomiczne.

Przypisy

Bibliografia

Monika Stachowiak-Kudła, Autonomia szkół wyższych a instytucjonalne mechanizmy zapewnienia jakości w Polsce i wybranych państwach europejskich, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2012.

Dawid Wosik, Rola i miejsce akredytacji i certyfikacji w ocenie oraz doskonaleniu jakości kształcenia, „Nauka i Szkolnictwo Wyższe”, nr 1/21/2003.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...