Akord drezdeński

Akord drezdeński

Akord drezdeński to porozumienie zawarte przez cesarza Ferdynanda II Habsburga w Dreźnie 28 lutego 1621 ze stanami śląskimi w trakcie wojny trzydziestoletniej.

Stany śląskie zrezygnowały z próby osadzenia na czeskim tronie Fryderyka, księcia Palatynatu, znanego jako „król zimowy”, oraz uiściły cesarzowi kontrybucję w wysokości 300 tys. guldenów. W zamian cesarz ogłosił amnestię i zmniejszył represje wobec protestantów.

Jednakże amnestią nie objęto głównego dowódcy wojsk protestanckich, Jana Jerzego Hohenzollerna, który został skazany na banicję. Gwarantem układu drezdeńskiego był elektor saski. Choć akord drezdeński na dłuższą metę okazał się fikcją i nie zakończył wojny, to jednak stworzył podstawy dla łagodniejszego traktowania Ślązaków w porównaniu do Czechów czy Morawian. Miało to konsekwencje w postaci specjalnych zapisów w pokoju westfalskim, które były korzystne dla śląskich protestantów, oraz w traktacie z Altranstädt z 1707 roku, a także recesu egzekucyjnego do tego traktatu z 1709 roku.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...