Aklina

Aklina – Równik Magnetyczny

Aklina, znana również jako równik magnetyczny, to jedna z izoklin, czyli umownych linii na powierzchni Ziemi lub na mapach geofizycznych, które łączą punkty o tej samej inklincji magnetycznej (o identycznym nachyleniu magnetycznym). Termin „aklina” odnosi się do izokliny, dla której inklinacja wynosi 0°.

Z perspektywy teoretycznej, punkt na powierzchni Ziemi należy do akliny, gdy wektor natężenia pola magnetycznego Ziemi jest styczny do geoidy.

Aklina znajduje się w okolicy równika, jednak jest od niego nieco odchylona. Jej kształt zmienia się w czasie, zależnie od różnych czynników kształtujących magnetosferę, zarówno wewnętrznych (na przykład związanych z procesami zachodzącymi w jądrze Ziemi lub konwekcją w płaszczu) oraz zewnętrznych (na przykład związanych ze zmiennym oddziaływaniem heliosfery). W rejonie Afryki i Oceanu Indyjskiego aklina jest usytuowana na północ od równika, natomiast w obszarze Ameryki i Wschodniego Oceanu Spokojnego – na południe od równika.

Obserwacja zjawiska nachylenia magnetycznego jest możliwa dzięki prostym eksperymentom z wykorzystaniem igły magnetycznej zawieszonej na nitce, umocowanej w jej środku ciężkości. W punkcie aklinicznym igła ustawi się poziomo, prostopadle do siły przyciągania grawitacyjnego. Jeśli taką prowizoryczną aparaturę pomiarową wyposażyć w podziałkę, na przykład kątomierz, przekształcimy ją w najprostszy inklinometr.

Zobacz również:

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...