Akkar Survey Project
Projekt Archeologiczny Akkar to badania powierzchniowe realizowane przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego na obszarze prowincji Akkar, znajdującej się w dystrykcie Kada Akkar w północnym Libanie. Ten region leży w centralnej części tzw. Żyznego Półksiężyca. Kierownikiem projektu jest dr Zuzanna Wygnańska z CAŚ UW. Pierwszy sezon badań miał miejsce w 2018 roku.
Badania
Prowincja Akkar stanowi jeden z kluczowych obszarów łączących Syrię i Mezopotamię z wybrzeżem Morza Śródziemnego. Region ten oferuje doskonałe warunki naturalne do osadnictwa oraz upraw rolnych. Dotychczas zbadano głównie nadmorską część nizin, a celem projektu CAŚ UW jest udokumentowanie śladów osadnictwa na płaskowyżu. Informacje na temat Akkar w epoce brązu są bardzo ograniczone. Mimo to, w źródłach pisanych z późnego okresu epoki brązu region ten był wspominany jako miejsce rywalizacji między Egiptem a imperium Hetytów. W trakcie rekonesansu archeologicznego przeprowadzonego w 2018 roku, zespół CAŚ UW zlokalizował 29 stanowisk.
Najważniejsze odkrycia
Wśród odkryć znajdują się m.in. kilkanaście grobów megalitycznych oraz dwie duże budowle typu „broad room” z apsydą, datowane na wczesny brąz I (druga połowa IV tysiąclecia p.n.e.). Do tej pory znano kilkadziesiąt takich grobowców, interpretowanych jako miejsca pochówku ludności nomadycznej, wykonane z nieobrobionych, kilkusetkilogramowych głazów. Najbardziej zaskakującym odkryciem było powiązanie tych budowli z głazami ozdobionymi rytami w kształcie węża, co sugeruje ich kultowe przeznaczenie, prawdopodobnie związane z kultem funeralnym. Ponadto zidentyfikowano budowle o charakterze obronnym, kamieniołom, sanktuarium oraz pozostałości architektury mieszkalnej z okresu od początków naszej ery po XVIII wiek n.e.
Linki zewnętrzne
- Akkar – Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW
- Odkrycie konstrukcji megalitycznych w Libanie
- Odkrycie polskich archeologów w biblijnym Kanaanie
- Kult zmarłych i węży – badania w Libanie