Akihabara

Akihabara

Akihabara (jap. 秋葉原), nazywane także Elektrycznym Miastem Akihabara (jap. 秋葉原電気街 Akihabara Denkigai), to obszar wokół stacji Akihabara w tokijskiej dzielnicy Chiyoda. Jest to rozległe centrum sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego, sprzętu elektronicznego, gier komputerowych oraz produktów związanych z anime i mangą.

Nazwa

W czasach Edo, miasto borykało się z licznymi pożarami, które niszczyły drewniane i papierowe domy, prowadząc do utraty życia wielu ludzi. Wówczas mawiano: „Pożary i kłótnie to kwiaty Edo”. Aby temu zapobiec, w 1869 roku władze ustanowiły obszar zwany „Chinkabara” (w miejscu dzisiejszej Akihabary) jako „strefę ognioodporną”. „Chinkabara” oznacza „pole (równinę) ugaszonego pożaru”. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, przeniesiono tu z prowincji Enshū (dzisiejsza prefektura Shizuoka) sanktuarium bóstwa Akiba Daigongen (秋葉大権現), które miało chronić przed pożarami.

W nazwie Akiba Daigongen „Akiba” oznacza „jesienne liście”, co jest eufemizmem na określenie ognia. Miejsce to, znane wcześniej jako Chinkabara, miało pierwotnie chram o nazwie Chinka-jinja, ale na skutek popularności bóstwa Akiba przyjęła się nazwa Akiba-jinja, a dla całego regionu Akiba.

W rejonie tym pojawiło się kilka różnych nazw, takich jak Akibahara czy Akibappara. Dopiero w 1890 roku, kiedy powstała stacja kolejowa dla przewozu towarów (a dla pasażerów od 1925 roku), obszar ten został oficjalnie nazwany Akihabara. Współczesna, skrócona forma Akiba jest używana do dziś.

Historia

W 1890 roku zbudowano stację kolejową linii Sōbu. Na początku XX wieku do dworca wprowadzono linię Yamanote, co uczyniło Akihabarę głównym punktem rozładunku towarów dla stolicy – powstały tu składy towarowe.

Po zakończeniu II wojny światowej, okolice torów kolejowych zaczęły być miejscem handlu nielegalnymi towarami. Początkowo sprzedawano tu tekstylia i artykuły pierwszej potrzeby. Z czasem jeden z kramów zaczął oferować używane lampy próżniowe oraz części radiowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród studentów pobliskiej szkoły elektrotechniki (Denki Gakkō, dzisiaj Tōkyō Denki Daigaku, ang. Tokyo Denki University, TDU). Lampy były popularne, ponieważ wykorzystywano je do budowy i naprawy odbiorników radiowych. Inne stragany, zainspirowane sukcesem konkurencji, również zaczęły sprzedawać tego typu produkty.

W 1948 roku amerykańskie władze okupacyjne nakazały usunięcie straganów w celu budowy dróg. Władze miasta przygotowały dla handlarzy miejsce pod wiaduktem kolejowym pobliskiego dworca, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju dzielnicy handlowej. W 1950 roku funkcjonowało tam już 120 sklepów, z czego 50 specjalizowało się w elektronice. W latach 90. XX wieku otwarto wiele sklepów z komputerami i oprogramowaniem.

W latach 90. XX wieku, w wyniku pęknięcia bańki spekulacyjnej (ang. „bubble economy”), nastąpiła stagnacja gospodarcza, a firmy w Akihabarze musiały szukać nowych rozwiązań i zmieniać profil działalności. Wprowadzono do oferty gry komputerowe oraz artykuły związane z anime i mangą. Na przykład firma Minami Musen, która w latach 50. XX wieku rozpoczęła działalność jako hurtownik sprzętu elektrycznego, zaczęła sprzedawać zegarki, biżuterię oraz futra.

Współczesna Akihabara

W Akihabarze znajduje się setki sklepów elektronicznych, od małych, jednoosobowych straganów specjalizujących się w poszczególnych komponentach, po duże sklepy i domy towarowe. Oferują one szeroki asortyment, od najnowszych komputerów, aparatów fotograficznych, telewizorów, telefonów komórkowych, części elektronicznych i sprzętu AGD, po towary używane oraz śmieci elektroniczne.

Większość dostępnych produktów jest przeznaczona na rynek japoński z uwagi na różnice w napięciu elektrycznym, odmienności techniczne, instrukcje obsługi oraz dokumentację w języku japońskim, a także ograniczone warunki gwarancyjne. Jednak w Akihabarze można znaleźć również sklepy oferujące duży wybór urządzeń bezcłowych, skierowanych do turystów z zagranicy i nadających się do użytku poza Japonią.

Ulice Akihabary są pełne centrów gier, takich jak Super Potato, SEGA Game Center czy Taito Center. Na ósmym piętrze domu towarowego Don Quijote znajduje się teatr, w którym występuje zespół dziewczęcych idolek AKB48.

Dzielnica ta jest również centrum kultury otaku, miłośników japońskiej popkultury, w tym anime, mangi oraz gier komputerowych, a także miejscem popularnych cosplayów. Występuje tu wiele kawiarni/barów typu maid café (jap. meido kissa, skrót od kissaten lub meido kafe), gdzie kelnerki przebrane w kostiumy pokojówek traktują klientów jak panów w prywatnym domu. W języku slangowym termin moe oznacza słodycz, zauroczenie i podkochiwanie się w kimś lub czymś, co jest szeroko rozpowszechnione w kulturze otaku Akihabary.

W dniu 8 czerwca 2008 roku miało miejsce tragiczne wydarzenie znane jako masakra w Akihabarze, w wyniku którego zginęło 7 osób, a 14 zostało rannych.

Galeria

(1) Zdjęcie z 1889 roku. Akihabara widziana z budowanego Soboru Zmartwychwstania Pańskiego. Obszar w głębi to strefa mająca zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia (hiyoke-chi). Obecnie znajduje się tam dworzec Akihabara.

(2) Akiba-jinja, obecnie w dzielnicy Taitō-ku.

(3) Stacja przeładunkowa towarów Akihabara, ok. 1960.

(4) Pociąg linii Chūō-Sōbu przejeżdża nad rzeką Kanda; po lewej stronie Akihabara.

(5) Akihabara, główne skrzyżowanie, 2018.

Zobacz też

Akiba-kei

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

P.P. Karan: Japan in the 21st Century: Environment, Economy, and Society. University Press of Kentucky, 2005. ISBN 978-0-8131-9118-8. [dostęp 2020-08-02]. (ang.)

Linki zewnętrzne

Akihabara: strona oficjalna. [w:] e-akihabara.jp [on-line]. [dostęp 2020-08-02]. (ang.)

Hitomi maid cafe w Akihabara: informacja, zdjęcia, wideo 2′ (ang.)

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...