Akha – grupa etniczna
Akha to grupa etniczna zamieszkująca obszary przygraniczne południowych Chin, Laosu, Mjanmy oraz Tajlandii, szczególnie w prowincji Chiang Rai. Posługują się językiem akha, który należy do rodziny językowej tybeto-birmańskiej i jest blisko spokrewniony z językami plemion Lisu i Lahu. Ich populacja szacowana jest na około 550 tysięcy osób (dane z 1990 roku), podczas gdy według organizacji SIL wynosi ona około 450 tysięcy. Około połowa z nich mieszka w prowincji Yunnan w południowych Chinach. W Chinach żyje także blisko spokrewniona grupa etniczna, znana jako Hani, z której około 700 tysięcy osób mówi dialektami zbliżonymi do akha.
Kultura materialna i tradycje
Akha wyróżniają się zachowaniem tradycyjnego stylu życia, w tym ubiorów i obyczajów. Szczególnie znane są ich wyszukane nakrycia głowy noszone przez kobiety. Osady Akha charakteryzują się tradycyjnymi bramami, rytualnymi huśtawkami oraz unikalnym stylem budynków. Ich domy, wykonane z bambusa i kryte strzechą, nie mają okien, co chroni mieszkańców przed wiatrem i deszczem. Wnętrza domów są podzielone na strefy dla kobiet i mężczyzn.
Wierzenia i praktyki religijne
W większości Akha wyznają animizm oraz kult przodków. W każdej chacie znajduje się ołtarz przodków, który umieszczany jest w części dla kobiet (ta tradycja nie jest kultywowana przez Akha wyznających chrześcijaństwo). Obchodzą oni wiele świąt, z których większość związana jest z cyklem rolniczym. Jednym z najważniejszych jest święto huśtawki (ang. Swing Festival), które przypada na koniec sierpnia, 120 dni po posadzeniu ryżu. Jest to festiwal plonów, obfitości i radości, a huśtawka stawiana w każdej wsi symbolizuje sposób, w jaki Bóg sprowadził lud Akha na ziemię. W trakcie tego czterodniowego święta, dorastające dziewczęta po raz pierwszy ubierają się jak dojrzałe kobiety, a najważniejszym elementem ich stroju są kolorowe nakrycia głowy, których ozdoby odzwierciedlają różne etapy życia kobiet Akha.
Przypisy
Bibliografia
Paul P. Lewis, Peoples of the Golden Triangle, Londyn 1984, ISBN 0-500-97472-1 (ang.). Brak numerów stron w książce.
David D. Bradley, Thai Hill Tribes Phrasebook, Lonely Planet, 1991, ISBN 0-86442-131-1 (ang.). Brak numerów stron w książce.
Linki zewnętrzne
Wirtualne muzeum plemion górskich
Akha, [w:] Ethnologue: Languages of the World, Dallas: SIL International [dostęp 2009-02-20] (ang.).