Akeron MP

Akeron MP

Akeron MP (Akeron Moyenne Portée), wcześniej znany jako MMP (fr. Missile Moyenne Portée, pocisk średniego zasięgu), to francuski, przenośny pocisk wielozadaniowy piątej generacji, który zastępuje pociski Milana oraz amerykański FGM-148 Javelin. Opracowaniem i produkcją tego systemu zajmuje się koncern MBDA.

Konstrukcja

Pocisk Akeron oferuje różnorodne tryby działania, w tym: przeciwpancerne, przeciwinfrastrukturalne oraz przeciwpiechotne. Posiada funkcję „odpal i zapomnij” oraz możliwość naprowadzania z udziałem operatora (tryb „wystrzel i koryguj”). Dodatkowo, umożliwia naprowadzanie na cel zarówno w trybie namierzania przed startem (LOBL), jak i po starcie (LOAL), co pozwala na atakowanie celów zarówno widocznych, jak i poza zasięgiem wzroku. Te dwa ostatnie tryby dają operatorowi możliwość przekierowania pocisku w locie na inny cel, co jest przydatne w sytuacjach, gdy pojawia się nowe zagrożenie.

Pocisk wyposażony jest w głowicę tandemową, która skutecznie przebija pancerz konwencjonalny, kompozytowy i reaktywny. System naprowadzania jest złożony z termowizyjnego systemu, telewizyjnych głowic samonaprowadzających, systemu nawigacji inercyjnej oraz naprowadzania przez łącze światłowodowe. W skład systemu nawigacyjnego wchodzi niechłodzony czujnik podczerwieni oraz kamera telewizyjna. Dzięki komunikacji światłowodowej możliwe jest przesyłanie obrazu do wyrzutni oraz sterowanie pociskiem. Trajektoria lotu pocisku może być zarówno prosta, jak i balistyczna, co umożliwia atakowanie np. czołgu od góry. System podwójnego startu zapewnia bezpieczeństwo strzelania z zamkniętych przestrzeni. Prędkość przelotowa wynosi 160 m/s, a maksymalny zasięg przekracza 4 km. Pocisk waży 11 kg i jest zdolny do eliminacji różnorodnych celów, takich jak bunkry, fortyfikacje, pojazdy opancerzone i nieopancerzone, a także nowoczesne czołgi z pancerzem reaktywnym. Głowica bojowa jest w stanie przepalić ponad 1 metr stali pancernej, a przy wybuchu generuje odłamki, co czyni ją skuteczną w eliminowaniu kryjówek snajperów. Zastosowana dwuzakresowa głowica naprowadzająca, działająca w zakresie widzialnym i podczerwonym, skutecznie namierza zarówno gorące, jak i zimne cele. Obrazy z pocisku są przesyłane światłowodami do stanowiska strzeleckiego, co umożliwia korektę celu w razie potrzeby. Akeron MP jest także zdolny do zwalczania celów poza zasięgiem wzroku. Jako pocisk piątej generacji, zaprojektowany do walki lądowej, może być używany w sieci, co pozwala na efektywne dzielenie się informacjami taktycznymi w ramach jednostki bojowej, a tym samym efektywne radzenie sobie z celami zarówno widocznymi, jak i ukrytymi. Dzięki tym cechom, pocisk idealnie nadaje się do montażu na pojazdach bojowych.

Akeron MP wszedł do służby operacyjnej w armii francuskiej w 2018 roku. Może być także integrowany z pojazdami bojowymi oraz okrętami wojennymi, a obecnie jest na uzbrojeniu francuskich pojazdów opancerzonych, takich jak EBRC Jaguar.

Trwają prace nad dalekozasięgowym pociskiem Akeron LP (Akeron Longue Portée), ważącym 30-40 kg z kontenerem startowym, przeznaczonym do odpalania przez francuskie śmigłowce uderzeniowe Eurocopter Tiger. Jego zasięg ma wynosić od 8 do 20 km.

Charakterystyka systemu Akeron MP

  • Tandemowa, wielozadaniowa głowica; penetracja głowicy to 1000 mm stali pancernej (RHA) oraz pancerzy reaktywnych ERA wszystkich generacji, co umożliwia zwalczanie czołgów, wozów bojowych, stanowisk artylerii i moździerzy oraz siły żywej;
  • Zasięg we wszystkich konfiguracjach to 4 km+ zarówno przeciwko celom statycznym, jak i szybko poruszającym się;
  • Możliwość strzelania do celów poza zasięgiem wzroku we współpracy z wysuniętym obserwatorem lub w środowisku BMS;
  • Optymalna przeżywalność obsługi dzięki niskim sygnaturom systemu (dźwięk, ciepło, emisja dymu);
  • Łącze danych (światłowód) odporne na zakłócenia;
  • Możliwość strzelania w pomieszczeniach zamkniętych;

Dane podstawowe

  • Waga: pocisk 11 kg (15 kg z tubą)
  • 11 kg (wyrzutnia wraz z osprzętem)
  • Długość: 1,3 m
  • Średnica: 140 mm

Akeron MP w Siłach Zbrojnych Ukrainy

17 lutego 2023 roku, serwis Opexnews poinformował, że poseł Jean-Louis Thiériot, wiceprezes Komisji Obrony z partii Renaissance, przekazał komisji sił zbrojnych Zgromadzenia Narodowego Francji, iż rząd przekazał Ukrainie jako pomoc wojskową m.in. przeciwpancerne pociski kierowane piątej generacji Akeron MP. Wkrótce jednak ministerstwo obrony Francji zdementowało te informacje, zaznaczając, że dostarczenie pocisków Akeron MP na Ukrainę nie jest obecnie potwierdzone, ale nie wykluczono, że może do tego dojść w przyszłości. Nie odniesiono się natomiast do informacji o wysłaniu na Ukrainę pięciu pojazdów EBRC Jaguar uzbrojonych w pociski Akeron MP.

Użytkownicy

Ukraina stała się prawdopodobnie trzecim użytkownikiem systemu, po Francji i Egipcie, a wkrótce dołączą do niej także Szwecja, Belgia i Luksemburg. Portugalia oraz Katar również wykazują zainteresowanie pozyskaniem tego systemu.

Przypisy