Akcjonariat Obywatelski
Akcjonariat Obywatelski to inicjatywa, która została zainicjowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa w trakcie debiutów giełdowych takich spółek jak PZU, Tauron Polska Energia oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).
AO w praktyce
Główna zasada programu polega na ułatwieniu indywidualnym inwestorom zakupu akcji spółek Skarbu Państwa, które debiutują na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ramach tego rozwiązania ustala się maksymalną liczbę akcji, na jakie może się zapisać jedna osoba. Dzięki tej regulacji w 2010 roku zanotowano rekordową liczbę zapisów na akcje spółek Skarbu Państwa: Tauron Polska Energia – 230 tysięcy osób, PZU – 250 tysięcy osób, a Giełda Papierów Wartościowych przyciągnęła aż 323 tysiące osób.
Cel programu
Przed wprowadzeniem idei Akcjonariatu Obywatelskiego, indywidualni inwestorzy mieli utrudniony dostęp do akcji spółek Skarbu Państwa, ponieważ musieli konkurować z dużymi inwestorami instytucjonalnymi. Wiele osób rezygnowało z zakupu papierów wartościowych, zmuszeni do zaciągania specjalnych kredytów, mimo że nie było pewności, iż zostaną one wykorzystane wyłącznie na ten cel (istniały ryzyka związane z ograniczeniami zapisów wynikających z dużego popytu na akcje). Akcjonariat Obywatelski zmienił tę sytuację.
W ramach każdej emisji akcji spółek Skarbu Państwa, zgodnie z tą koncepcją, rezerwuje się określoną liczbę papierów wartościowych dla inwestorów indywidualnych oraz ustala limit zakupu dla każdego nabywcy. Dzięki tym działaniom inwestorzy mogą lepiej oszacować koszty związane z inwestycją.
Działania edukacyjne
Inwestorzy, którzy dzięki Akcjonariatowi Obywatelskiemu otworzyli rachunki maklerskie i zaczęli inwestować na giełdzie, nie zostają bez wsparcia. W ramach programu organizowane są działania edukacyjne dotyczące aktywnego zarządzania posiadanymi aktywami. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą, jak i dla bardziej doświadczonych inwestorów, prowadzone są spotkania z ekspertami, szkolenia i warsztaty, które dostarczają niezbędnej wiedzy na temat korzystania z możliwości, jakie stwarza rynek kapitałowy oraz podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych.