Akcja Strzała

Akcja Strzała

Akcja Strzała (ros. Aкция Стрела) to operacja, która miała na celu wysyłanie materiałów propagandowych do ZSRR przez Ludowo-Pracowniczy Związek (Rosyjskich Solidarystów) w czasie zimnej wojny.

Na początku lat 60. kierownictwo Ludowo-Pracowniczego Związku (NTS) postanowiło zainicjować tajną operację pod nazwą „Strzała”. Działania te były prowadzone przez Zakryty Sektor NTS, odpowiedzialny za organizację nielegalnych akcji antysowieckich. Operację tę na początku prowadził jeden z liderów organizacji, Gleb Rahr. Jej głównym celem było wysyłanie z różnych krajów do ZSRR listów i przesyłek zawierających literaturę oraz materiały propagandowe, określane jako „strzały”. Stosowano różnorodne metody ich kamuflowania, na przykład zamieniano prawdziwe okładki książek na okładki wydania sowieckiego. W przesyłkach znajdowały się także tzw. wizytówki, które w kilku krótkich zdaniach wyjaśniały cele działania NTS. Adresaci byli wybierani z książek telefonicznych oraz periodyków radzieckich, takich jak albumy filatelistyczne, które były dostępne na Zachodzie. Dzięki tej akcji NTS nawiązała kontakty z przeciwnikami reżimu sowieckiego, którzy żyli w ZSRR.

Od połowy lat 60., po uzyskaniu zgody arcybiskupa Antonija z Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej poza granicami Rosji, zaczęto także przesyłać materiały religijne. W miarę upływu czasu do ZSRR zaczęto wysyłać kurierów, nazywanych orłami. Rekrutowali się oni głównie spośród mieszkańców krajów zachodnioeuropejskich, często będąc studentami wyższych uczelni. Leningrad był jednym z głównych celów ich podróży. Ich zadaniem było dostarczanie sympatykom NTS w ZSRR literatury i materiałów propagandowych, a także wywożenie na Zachód samizdatów. W wrześniu 1985 roku Michaił W. Nazarow zaczął wydawać Informacyonnyj biulletień akcyi Strieła (Информационный бюллетень акции Стрела). Na początku 1989 roku akcja Strzała została zakończona. W sumie w jej ramach wysłano do ZSRR ponad milion różnorodnych materiałów.

Bibliografia:

  • Arkadij P. Stołypin, На службе России, Frankfurt 1986
  • Jewgienij R. Romanow, В борьбе за Россию, Moskwa 1999

Linki zewnętrzne:

Opis akcji NTS „Strzała” (jęz. rosyjski)

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...