Akcja pracownicza

Akcja pracownicza

Akcja pracownicza to rodzaj akcji, której emisja lub sprzedaż są zarezerwowane wyłącznie dla pracowników zatrudnionych w danej firmie. Akcje pracownicze stanowią jedno z narzędzi mających na celu motywację pracowników, a ich pakiet jest zwykle oferowany po preferencyjnych cenach lub nawet bezpłatnie.

Akcje pracownicze w Polsce

W Polsce akcje pracownicze najczęściej są przydzielane pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach państwowych, które zostały przekształcone w spółki Skarbu Państwa, a także rolnikom i rybakom. Warunkiem uzyskania tych akcji jest dostarczenie do przedsiębiorstwa surowców o wartości przynajmniej 100 q żyta w ciągu pięciu lat przed wykreśleniem danego przedsiębiorstwa z rejestru. Pracownicy oraz rolnicy i rybacy mają prawo do nieodpłatnego nabycia do 15% akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Łączna wartość nominalna akcji, które mogą być nabyte nieodpłatnie, jest regulowana przez przepisy ustawy o komercjalizacji oraz niektóre uprawnienia pracowników, jak również przez przepisy wykonawcze.

Podatek od akcji pracowniczych jest naliczany w momencie ich zbycia i podlega opodatkowaniu dochodowemu. Rozliczenie podatku odbywa się raz do roku po zakończeniu roku podatkowego.

Przypisy

Bibliografia

Leksykon polityki gospodarczej, pod red. Urszuli Kaliny-Prasznic, Wolters Kluwer Polska 2005, s. 11.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...