Akcja „Nowy Rok”
Akcja „Nowy Rok” to przedsięwzięcie Polskiego Ruchu Oporu, mające na celu sabotowanie niemieckiego transportu kolejowego. Została przeprowadzona przez Kedyw Okręgu Warszawskiego w noc sylwestrową, z 31 grudnia 1942 na 1 stycznia 1943.
Cele akcji
Główne cele akcji obejmowały:
- Wysadzenie wiaduktu kolejowego na Woli, znajdującego się na przecięciu linii kolejowej z ulicą Wolską, w pobliżu ulicy Bema. O godzinie 2 w nocy do miejsca akcji dotarli kpt. „Szyna” (Zbigniew Lewandowski), por. „Gryf” (Leon Tarajkowicz) oraz por. „Jotes” (Jerzy Skupieński), towarzyszyło im pięciu podchorążych z batalionu „Chwackiego”. Okazało się, że wiadukt jest dobrze strzeżony, a nieudana próba likwidacji jednego z żandarmów zmusiła grupę saperską do odwrotu.
- Wysadzenie toru w tunelu linii średnicowej. Tego zadania podjął się zespół Kedywu z podokręgu „Struga”. Około godziny 1:55, za pomocą miny podłożonej pod tory, udało się wykoleić pociąg towarowy. Zgodnie z raportem RSHA (Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy) z 5 stycznia 1943 roku, eksplozja spowodowała wykolejenie trzech wagonów pociągu towarowego Wehrmachtu oraz sześciogodzinną przerwę w ruchu kolejowym.
Literatura
Tomasz Strzembosz – „Akcje zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944”, str. 229, PIW 1983, ISBN 83-06-00717-4.