Akcja Narodowo-Liberalna
Akcja Narodowo-Liberalna, znana również jako Action libérale nationale (ALN), to partia polityczna, która funkcjonowała w przeszłości w kanadyjskiej prowincji Quebec.
Historia
Partia została założona w 1934 roku w wyniku secesji grupy deputowanych z Liberalnej Partii Quebecu w Zgromadzeniu Narodowym. Grupa ta, składająca się z dysydentów sprzeciwiających się liderowi liberałów, Louis-Alexandre Taschereau, była prowadzona przez Poula Gouina.
ALN przyjęła program liberalny, wzbogacając go o elementy nacjonalistyczne. W wyborach w 1935 roku partia zawarła porozumienie wyborcze z konserwatystami, zobowiązując się do niekandyidowania przeciwko sobie. W tych wyborach ALN uzyskała 29% głosów, co przełożyło się na 26 miejsc w zgromadzeniu, podczas gdy konserwatyści zdobyli 19% głosów, co dało im 16 mandatów. Mimo to, lider konserwatystów, Maurice Duplessis, objął przewodnictwo w koalicji. Konflikty pomiędzy oboma liderami skłoniły Gouina do wycofania poparcia dla tej koalicji, co miało miejsce tuż przed wyborami w 1936 roku. Wraz z nim z porozumienia odeszło 20 innych członków ALN. Po tym wydarzeniu Duplessis zrezygnował z nazwy ALN i stworzył nową partię polityczną – Unię Narodową, która odniosła sukces w wyborach. Resztki ALN, z Gouinem na czele, nie uczestniczyły w tych wyborach. ALN powróciła do rywalizacji dopiero w wyborach w 1939 roku, zdobywając jedynie 4,5% poparcia. Niedługo po tym partia zaprzestała działalności.