Akcja N

Akcja N

Akcja N to zestaw działań dywersyjno-propagandowych, jakie były prowadzone wśród Niemców od kwietnia 1941 do kwietnia 1944. Inicjatywa ta została zorganizowana przez referat N, który został powołany w grudniu 1940 roku przez generała Stefana Roweckiego. W październiku 1941 roku referat ten przekształcono w Samodzielny Podwydział N Biura Informacji i Propagandy Związku Walki Zbrojnej AK, którym kierował Tadeusz Żenczykowski ps. Kania.

Akcja N była specyficznym działem walki psychologicznej z okupantem, realizowanym poprzez konspiracyjne publikacje i ulotki w języku niemieckim. Celem tych działań było wywołanie wrażenia, że materiały te pochodzą od niemieckich grup antyhitlerowskich.

Struktura

Samodzielny Podwydział N składał się z pięciu działów:

  • organizacji,
  • studiów,
  • akcji dywersyjnej,
  • redakcji,
  • kolportażu.

Prace te prowadzone były z dużą starannością. Dział studiów gromadził informacje dotyczące historii i geografii Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem języka niemieckiego, dialektów, gwar środowiskowych oraz aktualnych problemów politycznych i nastrojów wśród ludności cywilnej i wojska.

Na podstawie zebranych danych drukowano tysiące ulotek, broszur oraz czasopism o różnorodnych orientacjach politycznych – od komunistycznych po monarchistyczne, w tym także pisma satyryczne i religijne.

Aby działania były skuteczne, potrzebne były odpowiednie struktury terenowe, sieć tajnych drukarni, maszyny powielające oraz dokumentacje i kartoteki. W 1942 roku w Akcji N uczestniczyło od 700 do 950 osób (w tym redaktorzy, tłumacze, drukarze, kurierzy i kolporterzy), w tym harcerze Szarych Szeregów. Miesięcznie rozprowadzano od 20 do 30 tysięcy różnych druków (gazet, periodyków, ulotek itp.). Łącznie, w latach 1942-1944, wydano ponad 1 milion egzemplarzy różnych materiałów propagandowych.

Cele

Głównym celem Akcji N była dezorientacja, wywieranie presji moralnej oraz podkopywanie morale Niemców. W związku z tym redagowano i rozpowszechniano różne wydawnictwa skierowane do cywilów III Rzeszy, żołnierzy niemieckich, volksdeutschów oraz funkcjonariuszy administracji okupacyjnej. Regularnie wydawano następujące tytuły:

  • „Der Soldat” (pol. Żołnierz) – wydawany na przemian z miesięcznikiem „Der Frontkämpfer” (pol. Frontowiec) sugerującym, że w armii niemieckiej istnieje szeroka antyhitlerowska opozycja.
  • „Der Hammer” (pol. Młot) oraz „Der Durchbruch” (pol. Przełom) – miesięczniki dla Niemców o poglądach socjaldemokratycznych i lewicowych.
  • „Der Klabautermann” (pol. duch okrętowy) – pismo satyryczne.
  • „Die Ostwache” (pol. Straż na Wschodzie) – dla niemieckiej administracji okupacyjnej na wschodzie.
  • „Die Zukunft” (pol. Przyszłość) – gazeta dla polskich volksdeutschów z dwujęzycznym tytułem.
  • „Kennst Du die Wahrheit?” (pol. Czy znasz prawdę?) – skierowana do Niemców z Rzeszy oraz volksdeutschów w okupowanej Polsce.

Oprócz tego podrobiono kolaboracyjny „Goniec Krakowski” oraz wydano 10 tysięcy egzemplarzy „Nowego Kuriera Warszawskiego” w marcu 1943. Ukazywały się również defetystyczne broszury i ulotki, które miały sugerować, że są dziełem niemieckich organizacji konspiracyjnych, wyrażając przekonanie o bliskim upadku III Rzeszy.

Wszystkie teksty były przygotowywane przez polskich tłumaczy w doskonałej niemczyźnie, z uwzględnieniem niemieckich dialektów regionalnych, co sprawiło, że jeszcze długo po wojnie przypisywano te działania niemieckim grupom konspiracyjnym.

Działalność

Działania koncentrowały się na pozorowaniu aktywności i podszywaniu się pod nieistniejące niemieckie grupy oporu. W tym celu powołano komórkę analityczną (Sekcja II Samodzielnego Podwydziału N), którą kierował dr Michał Mendys. Zajmowano się badaniami nad narodowym socjalizmem, jego kontekstem społeczno-politycznym oraz zmianami strukturalnymi i kierunkami działalności.

Przeprowadzano badania nad komunikacją partii narodowo-socjalistycznej z społeczeństwem, jej żargonem oraz przedwojenną działalnością niemieckich organizacji opozycyjnych. W efekcie „stworzono” kilkanaście fikcyjnych organizacji niemieckich, m.in.:

  • Heimatsbund „Freiheit und Frieden” (pol. Związek Ojczyźniany „Wolność i Pokój”) – organizacja cywilna, apelująca o zaprzestanie nadmiernych wyrzeczeń w przemyśle wojennym.
  • Süddeutscher Freiheitsbund (pol. Związek Wolnościowy Południowych Niemiec) – postulująca nowe wybory do Reichstagu bez terroru i fałszerstw.
  • Der Verband Deutscher Frontsoldaten (pol. Związek Niemieckich Żołnierzy Frontowych) – organizacja dążąca do rozejmu z aliantami.
  • Soldatenbund „Hindenburg” (pol. Związek Żołnierski „Hindenburg”) – mająca na celu uświadomienie żołnierzom niemieckim, że nie można wygrać wojny z Rosją.
  • Verband der freien Deutschen Nordamerikas (pol. Związek Wolnych Niemców Północnoamerykańskich w Nowym Jorku) – demaskująca zbrodnie niemieckie i wzywająca do walki z Hitlerem.
  • Der Deutsche Demokratenbund (pol. Niemiecki Związek Demokratyczny) – krytykująca sojuszników III Rzeszy oraz wzywająca do nieufności wobec nich.
  • Der Soldatenrat einer Infanteriedivision im Osten (pol. Rada Żołnierska Dywizji Piechoty na Wschodzie) – protestująca przeciwko stratam na froncie wschodnim.
  • Österreichische Freiheitsfront (pol. Austriacki Front Wolności) – wzywająca do walki z hitlerowską Rzeszą.

Pozostała działalność

Oprócz wydawania czasopism i ulotek, Akcja N realizowała inne formy działania, takie jak wysyłanie fałszywych zarządzeń czy zawiadomień do konkretnych Niemców, których dane gromadzono w kartotekach. W lutym 1943 roku wysłano do Niemców w Warszawie fałszywe zawiadomienie o rzekomej godzinie policyjnej, które miało na celu wywołanie paniki. W marcu 1943 roku kolejne zawiadomienie informowało o przydziale masek przeciwgazowych, co również spowodowało chaos wśród adresatów.

30 kwietnia 1942 roku do 209 niemieckich zakładów pracy wysłano fałszywe zarządzenie o dniu wolnym na 1 maja, co wywołało zamieszanie wśród pracowników. W lutym 1944 roku rozplakatowano fikcyjne zarządzenie dotyczące ewakuacji Niemców z terenu Generalnego Gubernatorstwa, co spowodowało panikę. W pierwszej kolejności ewakuować miano Gestapo, następnie SS, SA oraz urzędników administracji niemieckiej.

Podobne działania dezinformacyjne były regularnie prowadzone, a od września 1943 roku na murach wypisywano słowo „Oktober”, co wywoływało strach wśród Niemców. Akcje związane były także z tzw. „akcją tse-tse”, polegającą na nękaniu Niemców telefonami z pogróżkami, fałszywymi ogłoszeniami i innymi zakłóceniami. Harcerze Szarych Szeregów organizowali te działania, a każdy Niemiec miał otrzymać dwa „ukłucia” w postaci antyniemieckich działań.

Epilog

Apogeum działalności Akcji N miało miejsce w 1943 roku, kiedy to sieć organizacyjna obejmowała większość terytorium Polski, w tym miasta wschodniej Polski oraz Szczecin i Wrocław. Zawieszenie działalności Akcji N miało miejsce wiosną 1944 roku z kilku powodów:

  • dekonspiracja głównej drukarni Akcji N przez Gestapo i organy policyjne między grudniem 1943 a marcem 1944 roku,
  • zmiana nastrojów w społeczeństwie niemieckim w związku z porażkami militarnymi,
  • zmiana sytuacji politycznej wewnętrznej, w której propaganda niemiecka osłabła, a propaganda komunistyczna wzrosła, co przyczyniło się do powołania Akcji Antyk przez BiP AK w listopadzie 1943 roku.

Przypisy

Bibliografia

publikacje

  • Halina Auderska, Zygmunt Ziółek, Akcja N. Wspomnienia 1939-1945, Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa, 1972.
  • Grzegorz Mazur, Biuro Informacji i Propagandy SZP-ZWZ-AK 1939-1945, Warszawa: Instytut Wydawniczy Pax, 1987, ISBN 83-211-0892-X.
  • Marek Ney-Krwawicz, Armia Krajowa. Szkic Historyczny, Wydawnictwo Ars Print Production, Warszawa, 1999, ISBN 83-87224-17-0.
  • Stanley Newcourt-Nowodworski, Joanna Rumińska: Czarna propaganda: Polska, Niemcy, Wielka Brytania – tajemnice największych oszustw II wojny światowej, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2008, ISBN 978-83-240-0936-7.

prasa i periodyki

  • Stanisław Bulkiewicz, Akcja N. Wspomnienia 1941-1944, [w:] Biuletyn Numizmatyczny nr 4/82/1973.
  • Wojciech Źródlak, Nieznany dokument. Jeszcze o akcji „N” na terenie Łodzi i województwa łódzkiego, [w:] „Kronika Miasta Łodzi”, 2005, nr 1-2, ss. 179–183.

Linki zewnętrzne