Akcja Hergel

Akcja Hergel

To zamach, który miał miejsce 3 grudnia 1943 roku, zorganizowany przez Armię Krajową, a jego celem był Anton Hergel, komisarz odpowiedzialny za drukarnie w dystrykcie warszawskim.

Historia

Hergel był odpowiedzialny za nadzór nad zarówno prywatnymi, jak i państwowymi drukarniami w Warszawie oraz w całym dystrykcie. Osobiście przeprowadzał kontrole i rewizje, co prowadziło do prześladowania małych zakładów drukarskich. W efekcie wiele z nich zostało zmuszonych do przeniesienia swojej działalności do ukrytych piwnic, gdzie mogły działać w tajemnicy. Jego zapał w wykonywaniu obowiązków sprawił, że szybko stał się zagrożeniem dla życia drukarzy, którzy publikowali podziemną prasę, taką jak na przykład „Biuletyn Informacyjny”.

Pierwszy zamach na Hergla został zorganizowany przez samych drukarzy. W wyniku likwidacji jednej z drukarni, wynieśli oni kompromitujące materiały, a na drzwiach umieścili ciężki kamień. Gdy Hergel wszedł do pomieszczenia, kamień spadł mu na stopę, co spowodowało, że odniósł obrażenia i zaczął kulać na jedną nogę. Mimo tego urazu, nie zaprzestał swojej działalności.

Aktywność komisarza stała się niezwykle uciążliwa dla polskiego ruchu oporu i stwarzała ryzyko dekonspiracji osób zaangażowanych w drukowanie oraz kolportaż podziemnej prasy. Hergel, będąc Volksdeutschem, miał wcześniejsze doświadczenie w polskim przemyśle poligraficznym, co czyniło go jeszcze większym zagrożeniem. W związku z tym, podziemie podjęło decyzję o jego likwidacji.

Hergel znalazł się na liście celów akcji Główki. 3 grudnia 1943 roku, trzeci pluton Agatu, liczący osiem osób, przeprowadził zamach na Hergla, zabijając go na miejscu wraz z towarzyszącymi mu Niemcami.

Przypisy

Bibliografia

  • Tomasz Strzembosz: Akcje̜ zbrojne podziemnej Warszawy 1939-1944. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983. ISBN 83-06-00717-4.
  • Władysław Bartoszewski: 1859 dni Warszawy. Kraków: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...