Akcja Bollwerk

Akcja Bollwerk

Akcja Bollwerk (niem. Bastion) to operacja wojskowa, która miała miejsce w nocy z 20 na 21 lutego 1942 roku, przeprowadzona przez oddziały Armii Krajowej w Poznaniu przeciwko siłom niemieckim.

Przebieg i konsekwencje

W akcji wzięło udział dwunastu żołnierzy AK oraz pięciu mieszkańców Chwaliszewa, którzy podpalili niemieckie magazyny w porcie rzecznym, gdzie zgromadzono żywność oraz umundurowanie przeznaczone do wysyłki na front wschodni. Do przeprowadzenia ataku wykorzystano sprzęt produkowany w konspiracji, w tym lonty oraz specjalne zapalniki z opóźnionym działaniem, które nie pozostawiały śladów. Po przeprowadzeniu śledztwa przez Gestapo, wszyscy uczestnicy akcji zostali aresztowani; niektórzy z nich, tacy jak Antoni Gąsiorowski i Michał Garczyk, zostali straceni. Straty materialne, jakie ponieśli Niemcy w wyniku Akcji Bollwerk, szacowane są na około 1,5 miliona marek, jednak według niektórych historyków mogły one być znacznie wyższe.

Pomnik

W 1982 roku mieszkańcy Poznania ufundowali Pomnik Akcji Bollwerk przy ulicy Estkowskiego, zaprojektowany przez M. Banasiewicza i J. Nowakowskiego.

Skwer

21 lutego 2017 roku miała miejsce uroczystość nadania imienia skwerowi usytuowanemu przy ulicy Szyperskiej w Poznaniu. Oficjalna nazwa skweru to Skwer im. Bohaterów Akcji Bollwerk.

Przypisy

Bibliografia

Marian Woźniak, „Ślepy Antek” Bohater z Chwaliszewa, „Kronika Miasta Poznania”. 1/95, 1995. Poznań: Wydawnictwo Miejskie.

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...