Akcja B-1

Akcja B-1

Akcja B-1 to operacja realizowana w czasie II wojny światowej przez Tajny Hufiec Harcerzy w Gdyni.

Jednym z organizatorów tej akcji był Joachim Joachimczyk, znany jako „Joachim” – fotograf związany z powstaniem warszawskim. Po zakończeniu powstania Joachimczyk trafił do Stalagu X B w Sandbostel, skąd udało mu się uciec. W listopadzie 1944 roku przybył do Gdyni, gdzie dołączył do Tajnego Hufca Harcerzy, z którym opracował plany akcji B-1 oraz B-2.

Przebieg

W ramach akcji B-1 harcerze zdołali zdobyć plany gdyńskiego portu, który w tamtym czasie pełnił rolę bazy niemieckiej marynarki wojennej – Kriegsmarine. Na przejętej mapie portu zaznaczali aktualne pozycje niemieckich okrętów i oddziałów, a także wykonali fotografie niemieckich jednostek znajdujących się w porcie. Opracowana w ten sposób mapa została przekazana aliantom, co umożliwiło przeprowadzenie nalotu, który mógłby trafić w kluczowe cele bez niszczenia miasta. Wcześniejsze ataki – radziecki z czerwca 1941 roku i aliancki z sierpnia 1942 roku – nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wieczorem 18 grudnia 1944 roku, ponad 200 angielskich bombowców zbombardowało niemiecki port i bazę. W trakcie nalotu zniszczono drogi oraz tory prowadzące do portu, pływające doki (przeniesione z bazy w Kilonii), a także hale produkcyjne, magazyny oraz warsztaty, poważnym uszkodzeniom uległ również pancernik Schleswig-Holstein.

Upamiętnienie

W rocznicę nalotu na port w Gdyni na budynku urzędu miasta wywieszana jest kopia bandery żaglowca ZHP – Zawiszy Czarnego. Oryginał tej bandery został skradziony przez harcerzy już w 1939 roku, co stanowiło ich pierwszą akcję przeciwko okupantowi.

Przypisy

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...