Akcja Autonomiczna

Akcja Autonomiczna

Akcja Autonomiczna (ros. Автономное действие, АД) to rewolucyjna federacja grup anarchistycznych, która działa w Rosji, na Białorusi oraz Ukrainie. Organizacja została założona w styczniu 2002 roku.

W skład Akcji Autonomicznej wchodzą przedstawiciele różnych nurtów anarchizmu oraz socjalizmu wolnościowego, w tym przede wszystkim anarchokomuniści, anarchosyndykaliści, autonomiści oraz radykalni ekolodzy.

Organizacja

Akcja Autonomiczna funkcjonuje jako federacja autonomicznych grup. W swoim manifeście organizacja wyjaśnia swoją strukturę w następujący sposób: „[…] nasza organizacja ma federalny charakter, co eliminuje przywództwo i hierarchię, sprzeciwia się nierówności uczestników, centralizmowi oraz sztywnemu podziałowi funkcji, które tłumią inicjatywę, ograniczają naszą autonomię oraz osobowość. Nasze zasady ideologiczne i organizacyjne są na tyle szerokie, że nie przekształcają Akcji Autonomicznej w sektę, a na tyle specyficzne, że pozwalają na koordynację działań, ogólnych taktyk i celów, co umożliwia skuteczne realizowanie powierzonej misji.”

Aktywiści Akcji Autonomicznej określają siebie mianem „autonomi” oraz swoją walkę jako „autonomiczną”, ponieważ, jak sami podkreślają, „działają niezależnie od biurokratów państwowych, służb mundurowych, funkcjonariuszy partyjnych oraz innych urzędników”. Mimo że używane terminologie mogą sugerować powiązania z ruchem autonomizmu, sama organizacja zaznacza, że nie należy do tego ruchu, mimo iż podziela wiele poglądów.

Organizacja publikuje magazyn „Awtonom” oraz gazetę „Situatsiya”. W 2004 roku członkowie Akcji Autonomicznej założyli projekt Antijob, który ma na celu monitorowanie konfliktów pracowniczych, promowanie własnych pomysłów oraz wyciąganie wniosków z doświadczeń walk robotniczych.

Ideologia

Akcja Autonomiczna powstała w styczniu 2002 roku, kiedy to w dniach 25-27 stycznia odbył się I Kongres Założycielski Ruchu w Niżnym Nowogrodzie. Wcześniej organizacja rozwijała się jako projekt. Podczas Kongresu uchwalono manifest oraz podstawowe zasady, które jednoczą członków Akcji Autonomicznej:

  • antyautorytaryzm,
  • antykapitalizm,
  • antyfaszyzm oraz antynacjonalizm,
  • antybolszewizm,
  • samorządność,
  • antymilitaryzm,
  • ekologizm,
  • antyseksizm,
  • nową kulturę humanistyczną,
  • antyklerykalizm.

Akcja Autonomiczna opowiada się za socjalizmem wolnościowym, który określa również jako wolnościowy komunizm. Organizacja dąży do całkowitej likwidacji państwa oraz wszystkich jego instytucji. Zamiast „biurokratycznego państwa” proponowane jest stworzenie systemu samorządów ludowych, tj. federacji wolnych jednostek, grup, społeczności, regionów oraz krajów. Koordynację między tymi grupami mogłyby zapewniać niezależne Rady lub inne instytucje samorządu publicznego, tworzone przez zgromadzenia ogólne z dołu na zasadzie delegacji oraz z prawem natychmiastowego odwołania delegatów.

Według zwolenników Akcji Autonomicznej, ich idee i teorie społeczne nie ograniczają się jedynie do ram anarchizmu. Uważają, że w obliczu obecnej sytuacji w kraju i na świecie konieczne jest opracowanie nowej strategii, odpowiadającej dzisiejszym realiom życia. W organizacji mogą działać platformiści, syndykaliści, wolnościowi marksiści, radykalni ekolodzy, komunitaryści oraz przedstawiciele nowej lewicy. Jak sami mówią: „Nasza platforma jest wystarczająco szeroka, aby wspólnie budować zjednoczony front oporu wobec władzy i kapitału.”

Podział

W sierpniu 2013 roku, na XII Kongresie Akcji Autonomicznej, doszło do wewnętrznego konfliktu, który doprowadził do rozłamu. Przez kilka miesięcy w Rosji istniały dwie organizacje o nazwie „Akcja Autonomiczna”, które reprezentowały podobne stanowiska wolnościowokomunistyczne. Jednak 27 października 2013 roku, odłączona część uczestników przyjęła nazwę Akcja Autonomiczna (Socjal-Rewolucyjna) (ADSR), która później została przekształcona w „Ludową Samoobronę”.

Zobacz też

Akcja Rewolucyjna

Przypisy

Linki zewnętrzne

Oficjalna strona Akcji Autonomicznej