Akciabr
Akciabr (biał. Акця́бр, ros. Октябрь; pol. hist. Chotajewicze) to agromiasteczko znajdujące się na Białorusi w rejonie łohojskim obwodu mińskiego. W 1939 roku nastąpiła zmiana nazwy tej miejscowości na Okciabr.
Miejscowość usytuowana jest przy drodze łączącej Ziembin z Mołodecznem.
Historia
W XVII wieku Chotajewicze były własnością Barbary Konstancji z Kowerczyńskich, księżnej Druckiej-Horskiej. W przeszłości istniał tam klasztor dominikanów, który został skasowany przez władze rosyjskie w 1832 roku. Dominikanie zamieszkiwali tę miejscowość w latach 1681-1830. W kościele pw. św. Barbary znajdowały się znakomite organy, a według źródeł dominikańskich organistą do 1689 roku był o. Wincenty Bielakowski.
Przed rokiem 1914 w Chotajewiczach stał drewniany kościół parafialny pw. św. Ducha, który został zbudowany w 1803 roku. W tym miejscu znajdował się również majątek rodziny Reklewskich, który w 1909 roku zajmował obszar około 400 dziesięcin.
W 1843 roku proboszczem parafii w Chotajewiczach był ks. Hieronim Wasilewski, a wikarym ks. Stanisław Jurgiłowski z zakonu franciszkanów.
W pobliskich Wardomiczach (parafia Chotajewicze) 19 stycznia 1866 roku urodziła się Maria Witkowska, która w 1887 roku zorganizowała w Warszawie tajne Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus pod opieką Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych.
28 maja 1920 roku, pod Chotajewiczami, 1 Dywizjon Artylerii Konnej im. gen. Józefa Bema stoczył potyczkę z bolszewikami.
W czasie II wojny światowej, od 22 września do 9 listopada 1941 roku, proboszczem parafii w Okciabrze był bł. ks. Henryk Hlebowicz, który został zamordowany 9 listopada w okolicach Borysowa, najprawdopodobniej przez białoruską policję.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Akciabr (rejon łohojski), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880, s. 637.