Akcesja Ukrainy do Unii Europejskiej

Wniosek Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej

28 lutego 2022 roku, krótko po rozpoczęciu agresji ze strony Rosji, Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej (UE). Prezydent Wołodymyr Zełenskij zażądał natychmiastowego przyjęcia, wskazując na istnienie „nowej specjalnej procedury”. W odpowiedzi ośmiu prezydentów państw członkowskich UE zaapelowało o przyspieszenie procesu akcesyjnego. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, potwierdziła swoje wsparcie dla akcesji Ukrainy, jednocześnie podkreślając, że proces ten wymaga czasu. 1 marca 2022 roku Parlament Europejski zalecił, by Ukraina uzyskała status oficjalnego kandydata do członkostwa, a 10 marca 2022 Rada Unii Europejskiej poprosiła Komisję o opinię w tej sprawie. 8 kwietnia 2022 roku von der Leyen dostarczyła Zełenskiemu kwestionariusz legislacyjny, na który Ukraina odpowiedziała 9 maja. 17 czerwca 2022 roku Komisja Europejska zaleciła Radzie Europejskiej przyznanie Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.

23 czerwca 2022 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. Tego samego dnia Rada Europejska oficjalnie nadała Ukrainie ten status.

Chronologia stosunków z Unią Europejską

Umowa stowarzyszeniowa między Unią Europejską a Ukrainą została podpisana w 2014 roku, jednak jej ratyfikacja została wstrzymana przez szereg wydarzeń, w tym rewolucję na Ukrainie oraz obalenie ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu z Ukrainą weszła w życie 1 września 2017 roku, po wcześniejszym tymczasowym stosowaniu od 1 stycznia 2016 roku, a cały układ stowarzyszeniowy został w pełni wdrożony 1 września 2017 roku. Z kolei 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, co skłoniło kraj do złożenia wniosku o członkostwo.

Negocjacje

Negocjacje dotyczące przystąpienia Ukrainy do UE nie rozpoczęły się jeszcze od czerwca 2022 roku. Komisja Europejska zobowiązała się do oceny spełnienia siedmiu kryteriów do końca 2022 roku, po czym zostaną określone dalsze kroki.

Ukraina ma nadzieję na rozpoczęcie negocjacji na początku 2023 roku.

Opinia publiczna

Na Ukrainie

Według sondażu przeprowadzonego przez Rating Sociological Group w dniach 30-31 marca 2022 roku, aż 91% Ukraińców popierało przystąpienie do Unii Europejskiej w czasie rosyjskiej inwazji.

W UE

W badaniach przeprowadzonych przez Ifop na zlecenie Jałtańskiej Strategii Europejskiej oraz Fondation Jean-Jaurès od 3 do 7 marca 2022 roku, 92% Polaków opowiedziało się za przystąpieniem Ukrainy do UE, a w innych krajach było to 71% we Włoszech, 68% w Niemczech oraz 62% we Francji.

Badanie Flash Eurobarometr z kwietnia 2022 roku, przeprowadzone w całej UE, wykazuje najwyższe poparcie dla przystąpienia Ukrainy w Portugalii (87% respondentów), następnie w Estonii (83%), Litwie (82%), Polsce (81%) i Irlandii (79%). Największą nieufność wobec akcesji Ukrainy wykazują Węgrzy, gdzie tylko 48% respondentów popiera ten pomysł (37% jest przeciwnych). Węgrzy mają również najwyższy odsetek osób niezdecydowanych – 16%, podobnie jak we Francji i Belgii.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Opinia Komisji w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej

Na kogo zagłosujesz w najbliższych wyborach prezydenckich?

Sprawdź wyniki

Loading ... Loading ...