Akcesja (bibliotekoznawstwo)

Akcesja w bibliotekoznawstwie

Akcesja (pochodząca z łaciny, od słowa accedo, co oznacza „przyłączam się”) w kontekście bibliotekoznawstwa odnosi się do:

Czynności związanych z włączeniem do zbiorów bibliotecznych lub archiwalnych dokumentów, które wpływają do biblioteki lub archiwum. Proces ten obejmuje rejestrowanie tych dokumentów, zazwyczaj w kolejności ich otrzymania, w odpowiednich księgach i kartotekach wpływów (nabytków), a także przypisanie każdemu z nich kolejnego (aktualnego) numeru wpływu.

Termin ten może również odnosić się do nazwy wyodrębnionego działu nabytków, który funkcjonuje jedynie w większych bibliotekach.

Może także oznaczać dopływ, czyli tę część zasobu archiwum, która właśnie została przyjęta.

W kontekście książek, akcesja to również znak literowo-wodny umieszczany na odwrocie karty tytułowej, który informuje o sposobie i czasie nabycia oraz numerze pozycji w księdze akcesyjnej (inwentarzowej).

Przypisy

Bibliografia

J. Cygańska, Akcesja, [w:] Encyklopedia współczesnego bibliotekarstwa polskiego, pod red. K. Głombiowskiego, B. Świderskiego, H. Więckowskiej, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1976, s. 11–12,

Akcesja, [w:] Encyklopedia Wiedzy o Książce, pod red. A. Birkenmajera, B. Kocowskiego, J. Trzynadlowskiego, Wrocław-Warszawa-Kraków 1971, k. 19.