AKARI – Japoński Satelita Naukowy
AKARI (jap. あかり, co oznacza „światło”) to japoński satelita naukowy, który został wyposażony w teleskop kosmiczny do obserwacji promieniowania podczerwonego. Jego budowa została zrealizowana przez JAXA we współpracy z instytutami z Korei Południowej oraz Europy. Satelita został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 21 lutego 2006 roku za pomocą rakiety M-V. Poruszał się po heliosynchronicznej orbicie ziemskiej, a jego głównym celem było zeskanowanie całego nieba w zakresie bliskiej, średniej oraz dalekiej podczerwieni.
W marcu 2010 roku opublikowano publicznie katalog, który powstał na podstawie kompleksowego przeglądu nieba. Zawierał on około 1,3 miliona źródeł promieniowania. W październiku 2011 roku udostępniono katalog zawierający około 5200 planetoid, w tym wyniki pomiarów albedo oraz rozmiarów tych obiektów.
23 maja 2011 roku wystąpiła awaria układu zasilania, co spowodowało, że satelita mógł działać jedynie w momencie, gdy na jego panele słoneczne padało światło słoneczne. W sierpniu satelita dotarł na orbitę, na której był nieprzerwanie oświetlany przez Słońce. W październiku udało się rozmrozić paliwo, co pozwoliło na obniżenie perygeum orbity z 700 do 450 km. Taki celowy manewr sprawił, że w ciągu 25 lat AKARI wejdzie w atmosferę ziemską i ulegnie spaleniu. 24 listopada 2011 roku satelita został wyłączony.
Przypisy
Bibliografia
Informacje o programie. [dostęp 2011-09-15]. (ang.).
Japanese infrared space observatory goes into orbit. [dostęp 2011-09-15]. (ang.).
AKARI Project (ang.)
AKARI. isas.jaxa.jp. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-09)]. (ang.)