Akantyt – minerał z grupy siarczków
Akantyt to minerał z klasy siarczków, będący jednoskośną formą argentytu. Jego nazwa wywodzi się z greckiego słowa akanta, co oznacza strzałę, i odnosi się do charakterystycznego kształtu tego minerału.
Wzór chemiczny akantytu to Ag2S (siarczek srebra). Ta substancja posiada dwie formy. W temperaturach od 179 °C do 586 °C stabilna jest tzw. forma regularna, znana jako b-argentyt. W miarę obniżania temperatury, forma regularna przekształca się w strukturę rombową, znaną jako akantyt.
Charakterystyka
Właściwości
Akantyt tworzy kryształy o pokroju izometrycznym, tabliczkowym i słupkowym, które zazwyczaj są słabo wykształcone. Kryształy te występują w formie sześcianu oraz jego połączeń z ośmiościanem. Może występować w skupieniach ziarnistych oraz skrytokrystalicznych. W porównaniu do galeny, akantyt jest ciemniejszy i nieprzezroczysty. W świetle odbitym ma szarobiały kolor z zielonkawym odcieniem. Często przejawia paramorfozy po argentycie i powstaje w temperaturach poniżej 179 °C.
Występowanie
Akantyt jest minerałem, który można znaleźć w srebroośnych żyłach hydrotermalnych. Tworzy wrostki w innych minerałach. Najczęściej występuje w towarzystwie takich minerałów jak: galena, piryt, srebro rodzime, proustyt, pirargyryt, stephanit.
Główne lokalizacje akantytu to: Niemcy – Freiberg, Schneeberg, Annaberg; Meksyk – kopalnia Rayas w Guanajuato; Czechy – Jachymov.
Zastosowanie
Akantyt jest kluczowym składnikiem rudy srebra.
Bibliografia
- J. Parafiniuk: Minerały systematyczny katalog, 2004, TG ”Spirifer” W-wa 2005
- A. Bolewski: Mineralogia szczegółowa, Wyd. Geolog. 1965