Akantameboza
Akantameboza to rzadka choroba pasożytnicza, która zazwyczaj objawia się w formie zapalenia płuc lub przewlekłego ziarniniakowego zapalenia mózgu (GAE, encephalitis amoebica granulomatosa). Wywołuje ją pierwotniak Acanthamoeba castellanii.
Etiologia
Pierwotniak Acanthamoeba castellanii występuje na całym świecie w wodach słodkich, wilgotnych glebach i powietrzu. Zakażenie następuje przez jamę nosowo-gardłową. Pierwotniaki mogą przedostawać się do płuc, do mózgu przez kość sitową oraz wraz z krwią do innych narządów. Inne potencjalne drogi zakażenia to uszkodzona skóra oraz rogówka.
Objawy
Acanthamoeba castellanii może być wyizolowana w trakcie zapaleń nosa, gardła, uszu i rogówki. Może również prowadzić do zapalenia płuc i zmian skórnych. Zakażenie tym pierwotniakiem często prowadzi do niebezpiecznego dla życia zapalenia mózgu, które objawia się gorączką, silnym bólem głowy i szyi, a także drgawkami. Pacjenci mogą doświadczać zaburzeń węchu i smaku, a nawet halucynacji. Okres inkubacji zazwyczaj trwa ponad 10 dni. Najbardziej narażone na zakażenie są osoby z osłabionym układem odpornościowym.
Diagnostyka
Diagnostyka akantamebozy jest skomplikowana. Pierwotniaka można wykryć w preparatach bezpośrednich lub w hodowlach, czasami dopiero po przeprowadzeniu autopsji. W przypadkach klinicznych płyn mózgowo-rdzeniowy miał szaro-żółty kolor, stwierdzano zwiększoną liczbę limfocytów, podwyższone stężenie białka oraz obniżone stężenie glukozy.
Leczenie
Nie opracowano jeszcze standardu leczenia tej choroby. Są jednak doniesienia o skuteczności wyciągu z Solidago virgaurea, Solidago graminifolia, Rubus chamaemorus oraz Pueraria lobata w stosunku do trofozoitów Acanthamoeba sp., a także naturalnych produktów roślinnych, takich jak kwas elagowy i pueraryna.
Przypisy
Bibliografia
R. Kadłubowski, A. Kurnatowska (red.): Zarys parazytologii lekarskiej: podręcznik dla studentów. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999. ISBN 83-200-2316-5.