Akant syryjski
Akant syryjski (Acanthus hirsutus subsp. syriacus (Boiss.) Brummitt) – według The Plant List klasyfikowany jest jako podgatunek akanta Acanthus hirsutus, jednak w niektórych systemach taksonomicznych traktowany jest jako odrębny gatunek. Rośnie naturalnie w Izraelu, Libanie, Syrii oraz Turcji.
Morfologia i biologia
Jest to roślina wieloletnia, hemikryptofit, której pąki zimują na powierzchni gleby. Występuje w lasach, zaroślach oraz na półpustynnych obszarach. Może osiągać wysokość do 180 cm. Liście są naprzeciwległe, pierzaste, głęboko wcinane, ząbkowane lub piłkowane, z kolczastymi brzegami. Kwiaty mają fioletowy kolor i są zebrane w wierzchotkę lub grono. Kwitnienie odbywa się od marca do maja.
Obecność w kulturze
Liście akantu syryjskiego były powszechnie stosowane jako motyw dekoracyjny w całej starożytnej cywilizacji śródziemnomorskiej, szczególnie na kamiennych rzeźbach.
W Apokryficznym Liście Arysteasza z II wieku naszej ery, wspomniano o motywie akantu na kamiennej podstawie stołu, na którym w świątyni składano chleby pokładne.