Akant natalski (Acanthistius sebastoides) to gatunek ryby należący do rzędu okoniokształtnych, wchodzący w skład rodziny strzępielowatych oraz podrodziny Anthiinae.
Występowanie
Ryba ta występuje w południowo-wschodniej części Atlantyku, od wybrzeży Namibii aż po okolice East London w Południowej Afryce. Preferuje życie przy dnie, najczęściej wśród kamieni, na głębokości od 1 do 20 metrów, z maksymalnym zasięgiem do 30 metrów.
Cechy morfologiczne
Akant natalski osiąga długość do 35 cm. Wzdłuż linii bocznej można znaleźć od 50 do 55 łusek. Na pierwszej parze łuków skrzelowych występuje 8-9 wyrostków filtracyjnych. Płetwa grzbietowa składa się z 11-13 twardych i 15-17 miękkich promieni, podczas gdy płetwa ogonowa ma 3 twarde oraz 7-8 miękkich promieni. Płetwy piersiowe zawierają 19-21 miękkich promieni, a płetwy brzuszne składają się z 1 twardego i 5 miękkich promieni.
Głowa oraz ciało są pokryte niewielkimi, rozproszonymi ciemnobrązowymi plamami oraz mniejszymi pomarańczowymi plamkami. Płetwy ogonowa i odbytowa są ciemnoszare, natomiast płetwy brzuszne mają odcień brudnożółty.
Znaczenie
Akant natalski jest łowiony zarówno przez wędkarzy, jak i rybaków. Jego mięso cieszy się dużym uznaniem ze względu na wyjątkowy smak.
Przypisy
Bibliografia
Acanthistius sebastoides. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 11 marca 2011]