Akant
Akant (Acanthus L.; z greckiego = ákanthos) to rodzaj roślin, który należy do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Obejmuje on około 30 gatunków, które występują w strefach tropikalnych i subtropikalnych Starego Świata, z jednym gatunkiem sięgającym północnej Australii. W Europie rosną trzy gatunki. Rośliny te preferują różnorodne siedliska, od pustyń po lasy namorzynowe, a także suche stoki i jasne lasy. Wiele z nich jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Motyw liścia akantu miękkiego lub kłującego był wykorzystywany jako ornament w architekturze od czasów starożytnych. Niektóre gatunki znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie.
Morfologia
Pokrój
Rośliny występują w postaci bylin, krzewów (osiągających do 3 m wysokości) lub rzadziej jako rośliny jednoroczne. Pędy mogą być prosto wzniesione lub płożące.
Liście
Liście są ułożone naprzeciwlegle lub zebrane w rozetę przyziemną, z ogonkami. Blaszka liściowa może być całobrzega lub wcinana, często z kolczastym brzegiem.
Kwiaty
Kwiaty zebrane są w szczytowe, kłosowate kwiatostany. Wspierane są przez wygięte, jajowate i kolczaste przysadki. Kielich składa się z czterech działek, przy czym górna tworzy dużą wargę osłaniającą górną część kwiatu, boczne są krótkie i wąskie, a dolna działka formuje mniejszą dolną wargę, wyciętą na końcu. Płatki korony są zrośnięte u nasady w rurkę, która kończy się pojedynczą, trójłatkową wargą. Kolor korony może być biały, zielony, różowy lub czerwony. Roślina posiada cztery pręciki na mocnych, sztywnych nitkach. Zalążnia jest górna, dwukomorowa, z dwoma zalążkami w każdej komorze. Szyjka słupka jest pojedyncza, cienka, z rozwidlonym znamieniem na końcu.
Owoce
Owoce mają postać elipsoidalnych torebek, które zawierają kilka nasion.
Systematyka
Rodzaj akantu należy do plemienia Acantheae w podrodzinie Acanthoideae, w obrębie rodziny akantowatych Acanthaceae.
Wykaz gatunków
- Acanthus arboreus Forssk.
- Acanthus austromontanus Vollesen
- Acanthus carduaceus Griff.
- Acanthus caudatus Lindau
- Acanthus dioscoridis L.
- Acanthus ebracteatus Vahl
- Acanthus eminens C.B.Clarke
- Acanthus flexicaulis Bremek
- Acanthus gaed Lindau
- Acanthus greuterianus Snogerup, B.Snogerup & Strid
- Acanthus guineensis Heine & P.Taylor
- Acanthus hirsutus Boiss.
- Acanthus hungaricus (Borbás) Baen. – akant długolistny
- Acanthus ilicifolius L.
- Acanthus kulalensis Vollesen
- Acanthus latisepalus C.B.Clarke
- Acanthus leucostachyus Wall. ex Nees
- Acanthus longibracteatus Kurz
- Acanthus mayaccanus Büttner
- Acanthus mollis L. – akant miękki
- Acanthus montanus (Nees) T.Anderson
- Acanthus polystachius Delile
- Acanthus sennii Chiov.
- Acanthus seretii De Wild.
- Acanthus spinosus L. – akant kłujący
- Acanthus ueleensis De Wild.
- Acanthus villaeanus De Wild.
- Acanthus volubilis Wall.
- Acanthus xiamenensis R.T.Zhang
Zastosowanie
Akant jest rośliną ozdobną, która była sadzona w parkach i ogrodach od czasów starożytnych. Liście tej rośliny były wykorzystywane jako motyw dekoracyjny.
Akant w sztuce
Dzięki swojemu charakterystycznemu wyglądowi, akant zyskał popularność jako motyw dekoracyjny w formie stylizowanego liścia rośliny śródziemnomorskiej (zobacz akant (ornament)). Motyw ten był obecny w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu, a następnie był powtarzany w okresach renesansu, baroku i klasycyzmu.