Akadiana
Akadiana (franc. Acadiane, ang. Acadiana lub Cajun Country) to oficjalna nazwa, która odnosi się do francuskojęzycznego regionu etnicznego i kulturowego, obejmującego 22 parafie w Luizjanie, głównie zamieszkane przez potomków francuskich osadników z Akadii, zwanych Cajunami (Kadyjczykami).
Historia
Region Akadiana został zamieszkany w latach 1755–1763 przez francuskich osadników z Akadii, którzy zostali wypędzeni przez Brytyjczyków. W XIX wieku wschodnie parafie przyciągnęły osadników z Niemiec. Obok francuskojęzycznej ludności Cajun, w Akadianie żyją również: Indianie, Afroamerykanie (Kreole) oraz imigranci z południowo-wschodniej Azji.
Nazwa „Akadiana” po raz pierwszy została użyta w lokalnych mediach w połowie lat 50. XX wieku, aby określić tzw. „Południową Akadię” (w przeciwieństwie do kanadyjskiej „Północnej Akadii”). W 1971 roku oficjalnie przyjęto nazwę Akadiana jako określenie regionu, który obejmuje 22 parafie: Acadia, Ascension, Assumption, Avoyelles, Calcasieu, Cameron, Evangeline, Iberia, Iberville, Jeff Davis, Lafayette, Lafourche, Pointe Coupee, St. Charles, St. James, St. John The Baptist, St. Landry, St. Martin, St. Mary, Terrebonne, Vermilion oraz West Baton Rouge.
Flaga
Flaga Akadiany została zaprojektowana w 1965 roku przez Thomasa Arceneaux. Trzy lilie symbolizują Francję, zamek reprezentuje Kastylię, a gwiazda symbolizuje Maryję.
Geografia i gospodarka
Północna część Akadiany charakteryzuje się równinnymi preriami oraz niskimi wzniesieniami. W tym obszarze przeważają uprawy bawełny i kukurydzy. Południowe parafie mają krajobraz typowy dla „Regionu Bayou”, z bagnistymi lasami cypryśnikowymi oraz starorzeczami. Główne uprawy w tym rejonie to ryż i trzcina cukrowa.
Miasto Lafayette jest centralnym punktem regionu; inne większe miejscowości to: Lake Charles, Abbeville, Crowley, Donaldsonville, Eunice, New Iberia, Opelousas, Rayne i St. Martinville.
Aktualnie główne gałęzie gospodarki to: wydobycie ropy naftowej, turystyka oraz rolnictwo. Region często boryka się z poważnymi powodziami i huraganami, co zmusiło do znacznej rozbudowy infrastruktury drogowej w celu ewakuacji mieszkańców z zagrożonych obszarów.