Akademicy ZHP
Akademicy ZHP to pierwotnie ogólnopolski ruch o charakterze programowo-metodycznym, który obecnie funkcjonuje jako grupa w ramach ZHP. Ruch działał w strukturach Związku Harcerstwa Polskiego.
Ruch został utworzony na mocy rozkazu Naczelnika ZHP w dniu 29 stycznia 2010 roku, gromadząc instruktorów, starszyznę oraz wędrowników zaangażowanych w działania akademickie. Został rozwiązany na wniosek Zjazdu Ruchu Akademickiego, który odbył się 30 września 2018 roku. W jego miejsce powołano Zespół Harcerstwa Akademickiego Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery ZHP.
Cele ruchu
Główne cele ruchu to:
- wspieranie rozwoju harcerzy i instruktorów w wieku studenckim poprzez działania w czterech obszarach;
- rozwój oferty programowej oraz metodycznej ZHP.
Cztery płaszczyzny akademickie
Działalność ruchu opierała się na czterech wymiarach, które wynikały z psychofizycznego rozwoju oraz specyficznych potrzeb pracy z harcerzami w wieku 19–26 lat:
- Ja Harcerz – kontynuujemy naszą drogę w ZHP jako członkowie kręgów, rozwijamy się, pełnimy służbę, zdobywamy stopnie oraz współpracujemy z lokalnymi społecznościami i uczelniami;
- Ja Student Specjalista – każdy student staje się specjalistą w swojej dziedzinie, angażujemy się w życie naszych uczelni, samorządów oraz kół naukowych, przygotowując się do kariery zawodowej;
- Ja Hobbysta – rozwijamy pasje i zainteresowania, zdobywamy uprawnienia oraz certyfikaty, dążąc do mistrzostwa;
- Ja Obywatel – uczymy się odpowiedzialności za otaczający nas świat, podejmujemy świadome decyzje na podstawie własnych wartości, szanujemy różnorodność oraz jesteśmy świadomymi mieszkańcami naszego kraju.
Władze ruchu
Najwyższą władzą Ruchu był Zjazd Akademicki. Prawo do głosowania miały dwuosobowe delegacje z każdego kręgu zrzeszonego w Ruchu oraz dwuosobowa delegacja Rady Ruchu, składająca się z Komendanta oraz jednego członka danego kręgu.
W 2018 roku, ostatni Zjazd podjął decyzję o samorozwiązaniu. W jego miejsce utworzono Zespół Harcerstwa Akademickiego Wydziału Wsparcia Metodycznego, który przejął opiekę nad ruchem akademickim w ZHP.
Zespół Harcerstwa Akademickiego (2010–2018)
Zespół Harcerstwa Akademickiego przy Wydziale Wędrowniczym Głównej Kwatery ZHP składał się z trzech osób, które zajmowały się sprawami związanymi z harcerzami akademikami. Do jego zadań należała:
- promocja środowisk akademickich;
- koordynacja działalności kręgów akademickich;
- inspirowanie oraz wspieranie powstawania nowych kręgów akademickich;
- szkolenie komendantów oraz członków kręgów.
Zespół był wybierany przez Zjazd Akademicki na dwuletnią kadencję i liczył co najmniej 3 osoby.
Zespół Harcerstwa Akademickiego (2018–2022)
Od 2018 roku, Zespół Harcerstwa Akademickiego Wydziału Wsparcia Metodycznego sprawuje nadzór oraz opiekę nad kręgami akademickimi w całej Polsce. Zespół jest wybierany co dwa lata na zjeździe wyborczym, w którym każdy krąg ma decydujący głos poprzez dwuosobową reprezentację, jeżeli obecny jest szef lub szefowa kręgu, lub jednoosobową, gdy ich nie ma.
Podczas zjazdu wyborczego wybiera się skład Zespołu Harcerstwa Akademickiego na 2 lata, a powołuje go Naczelnik ZHP w odpowiednim rozkazie.
Skład Zespołu Harcerstwa Akademickiego Wydziału Wsparcia Metodycznego (2018–2020):
- phm. Agata Królak – Szefowa Zespołu;
- phm. Dawid Brojak – Chorągiew Dolnośląska;
- phm. Alicja Janicka – Chorągiew Śląska.
Skład Zespołu Harcerstwa Akademickiego Wydziału Wsparcia Metodycznego (2020–2022):
- phm. Artur Radko – Szef Zespołu;
- phm. Małgorzata Babiarz;
- phm. Marcin Wyroślak;
- phm. Miłosz Pawlak.
Zespół Harcerstwa Akademickiego (po 2022)
W wyniku reorganizacji Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery ZHP, na podstawie rozkazu L.9/2022 z dnia 20 lipca 2022 roku, Zespół Harcerstwa Akademickiego stał się samodzielną jednostką Głównej Kwatery ZHP. Zespół kontynuuje działalność poprzednich zespołów i jest wybierany przez Zjazd Akademicki co dwa lata:
Skład 2022–2024:
- phm. Miłosz Pawlak – Szef Zespołu;
- pwd. Katarzyna Rześna – Szefowa Integracji Akademików;
- phm. Klaudia Klębowska HR;
- pwd. Maria Ressel HO – współpracownik ds. organizacyjnych;
- hm. Piotr Brzyski HR – Szef promocji;
- pwd. Kamil Żak HR – Szef kształcenia;
- Jakub Momot HO – współpracownik ds. operacyjnych.
Skład 2024–2026:
- phm. Katarzyna Rześna – Szefowa Zespołu;
- pwd. Kacper Srebro – Program;
- pwd. Maja Szczepańska – Program;
- pwd. Aleksandra Wróbel – Program;
- pwd. Agata Kurowska – Odznaka Lider;
- hm. Piotr Brzyski – Obieg informacji;
- phm. Alan Filas – Kształcenie;
- pwd. Jakub Momot – Kształcenie;
- pwd. Bolesław Niewadzi – Odznaka Lider.
Odznaka „Lider”
Odznaka „Lider” została ustanowiona przez Zjazd Ruchu Programowo-Metodycznego „Akademicy”. Tradycja przyznawania tej odznaki jest kontynuowana do dziś. Jej celem jest uhonorowanie wyróżniających się akademików za ich wkład w rozwój akademickiego ruchu, harcerstwa oraz ich lokalnych i globalnych społeczności. Odznakę przyznaje Szef ZHA na wniosek Kapituły Odznaki, a aby Kapituła mogła złożyć taki wniosek, musi to zrobić członek ZHA, Komendant lub trzech akademików.