Akademickie Radio LUZ
Akademickie Radio LUZ to radiostacja należąca do Politechniki Wrocławskiej, które nadaje na częstotliwości 91,6 MHz. Zasięg stacji obejmuje Wrocław oraz pobliskie miejscowości. Można jej słuchać również przez Internet, a rozgłośnia wykorzystuje sygnał RDS.
Stacja jest w pełni finansowana przez uczelnię, co skutkuje brakiem reklam w trakcie audycji. LUZ działa jako stacja niekomercyjna.
Rozgłośnia posiada koncesję na nadawanie w FM od 2006 roku.
Główną grupą docelową radia są studenci z Wrocławia, jednak stacja przyciąga także słuchaczy spoza środowiska akademickiego. W większości tworzą ją wolontariusze, rekrutowani spośród studentów wrocławskich uczelni, a do lipca 2015 roku ich liczba przekraczała sto. 14 listopada 2014 roku Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry wyróżniło Akademickie Radio LUZ za szczególne osiągnięcia w integracji środowiska akademickiego.
Dziennikarze pracują w pięciu redakcjach: kulturalnej, newsroomie, popularnonaukowej, sportowej i muzycznej, a także w dwóch działach: Dziale Promocji i Dziale Realizacji Dźwięku. Ich zadania obejmują tworzenie formatów muzycznych, promocję radia oraz prowadzenie i realizację audycji.
Stacja gra muzykę alternatywną, w tym urban music, różne gatunki muzyki elektronicznej, a także rap, pop i chill out. Flagowy program muzyczny, Ultradźwięki, emitowany jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00-20:00.
W roku akademickim audycje poruszające szczególnie istotne tematy dla studentów są nadawane od 7 rano. W ramówce znajduje się również Pełna Kultura, która dostarcza najnowsze informacje kulturalne z Wrocławia i świata.
W redakcji sportowej regularnie emitowane są programy takie jak „0-1 Do Przerwy” w każdą niedzielę od 20:00 do 22:00 oraz „Polska Kopana” we wtorki od 17:00 do 18:00.
Akademickie Radio LUZ prowadzi także redakcję popularnonaukową, która realizuje audycję „Na Synapsach” w każdą środę od 17:00 do 18:00 oraz w soboty (z wyjątkiem wakacji) od 12:00 do 14:00. Redakcja zdobyła nominacje do finałowych etapów konkursów: Popularyzator Nauki 2022 oraz POP SCIENCE 2023 w kategorii „audycja radiowa lub podcast”.
Radio LUZ jest częścią grupy Polskie Rozgłośnie Akademickie.
Historia
Akademickie Radio LUZ kontynuuje tradycję radiową takich stacji jak Studenckie Studio Radiowe „FOSA 64”, „Iglica”, „Zgrzyt” oraz Akademickie Radio Wrocław, które działały w latach 1964–1990 i były współfinansowane przez Politechnikę Wrocławską.
14 czerwca 2006 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Akademickiemu Radiu LUZ koncesję na nadawanie programu na terenie Wrocławia.
W listopadzie 2007 roku dziennikarka radia, Katarzyna Nieciecka, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie dla dziennikarzy mediów studenckich za reportaż „Pełnosprawny student”, a sama nominacja do nagrody Grand Press była kolejnym wyróżnieniem.
Radio LUZ jako jedyna polska rozgłośnia studencka miało swoich korespondentów w Kosowie, które ogłosiło niepodległość w lutym 2007 roku, w Gruzji podczas wojny w Osetii Południowej w sierpniu 2008 roku oraz w Afganistanie w sierpniu 2010 roku. Relacje te przekazali Łukasz Wieczorek (Kosowo) oraz Gabriel Zbylut (Gruzja, Afganistan).
2 czerwca 2008 roku Akademickie Radio LUZ zmieniło swoją częstotliwość z 91,3 MHz na 91,6 MHz.
Radio organizuje również plebiscyt na najsympatyczniejszego wykładowcę we Wrocławiu, który odbywa się co roku w czerwcu. Wśród zwycięzców znaleźli się m.in. dr inż. Adam Sieradzki (2013, 2014), mgr Janusz Bułat (2015), prof. Jan Miodek (2016), dr inż. Jerzy Kotowski (2017), prof. dr hab. Jacek Cichoń (2018), prof. Jacek Mazurkiewicz (2019), a także wielu innych wykładowców w kolejnych latach.
Akademickie Radio LUZ było nominowane do nagrody PRotony, a w kwietniu 2015 roku jego reprezentacja znalazła się na liście zgłoszonych specjalistów ds. komunikacji w kategorii osoba/zespół ds. komunikacji instytucji/administracji publicznej.
Stałe pasma programu
Gra Wstępna (poniedziałek-piątek, 7:00-9:00) – poranny program z wiadomościami, informacjami o pogodzie i danymi o ruchu ulicznym we Wrocławiu.
Audiostarter (poniedziałek-piątek, 9:00-11:00) – audycja muzyczna z informacjami o koncertach i wydarzeniach oraz recenzjami nowych płyt.
Pełna Kultura (poniedziałek-piątek, 11:00-13:00) – program poświęcony kulturze – teatr, kino i opera, w którym znajdują się recenzje i nowości ze świata sztuki.
Dzieje się (poniedziałek-piątek, 15:00-17:00) – magazyn popołudniowy, który dostarcza najważniejsze informacje dnia, komentarze oraz przeglądy prasy i mediów internetowych.
Ultradźwięki (poniedziałek-piątek, 18:00-20:00) – audycja prezentująca nowości muzyczne, koncerty i wydarzenia we Wrocławiu.
Linki zewnętrzne
Strona internetowa Akademickiego Radia LUZ