Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich im. Zofii i Witolda H. Paryskich, będące oddziałem Akademickiego PTTK w Krakowie, od 1987 roku skupia w swoich szeregach przewodników tatrzańskich.
Historia
Początki działalności AKPT sięgają Zrzeszenia Studentów Polskich, które zajmowało się również turystyką. W odpowiedzi na potrzebę posiadania wykwalifikowanej kadry do prowadzenia górskich obozów wędrownych, grupa pasjonatów gór w listopadzie 1955 roku założyła pierwsze w Polsce Studenckie Koło Przewodników. Głównym inicjatorem tego przedsięwzięcia był Włodzimierz Kulczycki.
W 1963 roku na mocy porozumienia Koło stało się powiązane z Okręgową Radą ZSP oraz Oddziałem Akademickim PTTK, co umożliwiło jego członkom przystąpienie do państwowych egzaminów. Pierwsze państwowe uprawnienia przewodników tatrzańskich zdobyło 14 członków Koła w 1966 roku. W następnym roku Koło przyjęło oficjalną nazwę: Studenckie Koło Przewodników Górskich – SKPG, które zrzeszało przewodników tatrzańskich, beskidzkich i terenowych.
Utworzenie formalnych struktur sprzyjało dynamicznemu rozwojowi Koła, a kolejne szkolenia oraz egzaminy doprowadziły do wzrostu liczby przewodników tatrzańskich do 95 w 1978 roku (w tym 5 klasy I i 17 klasy II), a w 1993 roku do 150 (w tym 7 klasy I i 24 klasy II).
W wyniku dalszych zmian przewodnicy tatrzańscy SKPG zorganizowali w 1981 roku Sekcję Przewodników Tatrzańskich, a w 1987 roku powstało Akademickie Koło Przewodników Tatrzańskich – AKPT, które funkcjonuje do dziś w ramach Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie. W 2002 roku AKPT przyjęło Zofię i Witolda H. Paryskich jako swoich patronów.
Obecnie AKPT liczy 229 członków, w tym 151 przewodników tatrzańskich z aktualnymi uprawnieniami państwowymi. Wśród nich znajduje się 8 przewodników klasy I, 19 klasy II oraz 124 klasy III.
AKPT jest członkiem Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, które reprezentuje wszystkie środowiska przewodników tatrzańskich.
Kursy przewodników Tatrzańskich
AKPT posiada stałe upoważnienie od Wojewody Małopolskiego do organizowania kursów przygotowujących do egzaminu państwowego na przewodnika turystycznego górskiego tatrzańskiego klasy III, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 sierpnia 2004 roku.
Kurs trwa dwa lata i kończy się wewnętrznym egzaminem teoretycznym oraz praktycznym. Dzięki działalności szkoleniowej AKPT/SKPG ponad 200 osób uzyskało uprawnienia przewodnika tatrzańskiego.
Do grona najbardziej aktywnych instruktorów SKPG/AKPT należeli: Jerzy Zięba, Edward Jarosz, Andrzej Kołodziejczyk, Krzysztof Marcinkowski, Jacek Mizerski, Adam Marasek, Janusz Kondyjowski, Marek Świerczyński, Piotr Michalski, Wiesia Nocuń-Wczelik, Krzysztof Kulesza, Wojtek Kiełb, Kazimierz Liszka oraz Zbyszek Markowski.
Szkolenia wewnętrzne i imprezy cykliczne
AKPT regularnie organizuje wycieczki szkoleniowe dla swoich członków, które dotyczą tematów istotnych zarówno w praktyce przewodnickiej, jak i interesujących dla wszystkich miłośników gór. Szkolenia wewnętrzne odbywają się przynajmniej cztery razy w roku – zimowe w styczniu, wiosenne w kwietniu, letnie w czerwcu i jesienne w październiku.
Członkowie honorowi AKPT
- Władysław Cywiński
- Wojciech Gąsienica-Byrcyn
- Jan Krupski
- Apoloniusz Rajwa
- Marian Rek
- Zofia Stecka
- Tadeusz Stefański
- Janusz Trzebiatowski
- Edward Turkiewicz
Zobacz też
Linki zewnętrzne