Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu

Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu

Akademickie Centrum Medyczne w Zabrzu, znane również jako Szpital Religi, to projekt planowanego, lecz nigdy nie zrealizowanego szpitala, który miał powstać na granicy Zabrza i Gliwic, w dzielnicy Maciejów, przy ul. Macieja Mielżyńskiego. Budowę rozpoczęto w roku 1977, jednak obiekt pozostał niedokończony i został ostatecznie zburzony w 2014 roku.

Geneza

Decyzja o budowie szpitala zapadła na początku lat 70. XX wieku, na mocy uchwały Rady Ministrów. Obiekt miał być największym szpitalem w Polsce i miał również służyć wojskom sprzymierzonym w Układzie Warszawskim. Budowa trwała w latach 1978–1982, a po wybudowaniu 12-piętrowego budynku w stanie surowym, prace zostały wstrzymane z powodu braku funduszy. W roku 1997 budowę przejęła Śląska Akademia Medyczna. W 1999 roku inwestycję wznowiono, a Śląska Akademia Medyczna w Katowicach ogłosiła plany budowy Akademickiego Centrum Medycznego – ogromnego szpitala na około 1200 łóżek, z planowanym budżetem wynoszącym prawie milion złotych, w tym z dużym kompleksem edukacyjnym i badawczym.

Sejm wprowadził ten projekt do budżetu państwa jako inwestycję centralną. Bezpośrednim inwestorem było Ministerstwo Zdrowia, jednak już w 2001 roku ówczesny minister Mariusz Łapiński wykreślił finansowanie szpitala z budżetu na rok następny. W wyniku tego ŚAM podjęła próby sprzedaży nieukończonych budynków oraz przylegającej do nich działki o powierzchni 42 hektarów, jednak nie zgłosił się żaden nabywca. W związku z tym, na początku 2011 roku, podjęto decyzję o wyburzeniu obiektów. Władze Zabrza wydały pozytywną decyzję w tym samym roku, natomiast Ministerstwo Skarbu opóźniało proces przez dwa lata. Ostatecznie, w 2013 roku, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, ogłoszono przetarg na prace rozbiórkowe, który wygrała firma Przedsiębiorstwo Budowlane Miazga. Prace rozbiórkowe rozpoczęły się w lutym 2014 roku i trwały przez 180 dni.

Przypisy