Akademickie Centrum Designu (ACD)
Akademickie Centrum Designu (ACD) to jednostka organizacyjna Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która angażuje się w działania na styku sztuki i designu. ACD organizuje wystawy prac artystyczno-projektowych oraz prowadzi edukacyjne spotkania, wspierając osoby związane z uczelniami artystycznymi, które zajmują się designem oraz sztuką.
Centrum gromadzi wydziały projektowe z ośmiu państwowych wyższych uczelni artystycznych w Polsce, w tym: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.
Działalność
Głównym celem Akademickiego Centrum Designu jest współpraca z uczelniami artystycznymi, w tym z dydaktykami i studentami, w zakresie popularyzacji wiedzy dotyczącej działań artystyczno-projektowych oraz promowania osiągnięć naukowych. W 2017 roku ACD zorganizowało wystawę „Polish design. Tomorrow is today” na targach Salone del Mobile w Mediolanie, zaprojektowaną przez Dorotę Koziarę. Ekspozycja prezentowała prace wszystkich ośmiu wyższych uczelni artystycznych, w tym futurystyczny projekt przestrzeni mieszkalnej dla załogowych statków kosmicznych oraz artystyczny detektor tętna płodu. ACD współpracowało z artystami takimi jak Agata Zbylut oraz Eduardo Kac i bierze udział w wydarzeniach takich jak Łódź Design Festival, Fotofestiwal, Design 32 oraz Festiwal Łódź Wielu Kultur.
Akademickie Centrum Designu, dysponując nowoczesnym zapleczem technologicznym i warsztatowym, pełni rolę miejsca edukacyjnego dla osób w każdym wieku. Organizowane są tu warsztaty z zakresu projektowania ubioru, ceramiki, identyfikacji wizualnej, plakatu, książki artystycznej i fotograficznej, a także projektowania zrównoważonego.
Historia
Pomysł powołania ACD zrodził się między innymi w Dłużewie podczas cyklicznych spotkań przedstawicieli wydziałów projektowych polskich uczelni artystycznych. W efekcie, 24 marca 2012 roku, w trakcie rozmów o reformach programowych w szkolnictwie wyższym, ówcześni dziekani podpisali dokument wyrażający chęć przystąpienia do ACD. Oficjalne utworzenie Centrum miało miejsce w 2014 roku, a wkrótce potem rozpoczęto prace rewitalizacyjne nad budynkiem ACD, który jest XIX-wieczną szkołą, edukującą niegdyś dzieci pracowników fabryk. Akademickie Centrum Designu mieści się w zabytkowym budynku dawnej szkoły fabrycznej Karola Scheiblera, usytuowanej na Księżym Młynie w Łodzi, a działalność rozpoczęło 29 czerwca 2021 roku.
Historia budynku
Zabytkowy budynek Akademickiego Centrum Designu, który figuruje w rejestrze zabytków pod numerem A/44 (wpis obszarowy: A/361), został wzniesiony w 1877 roku z inicjatywy Karola Scheiblera, niemieckiego przemysłowca, uznawanego za jednego z najważniejszych twórców łódzkiego imperium włókienniczego. W 1876 roku otrzymał on zezwolenie od władz carskich na budowę. Nowo powstała szkoła przyfabryczna miała na celu złagodzenie problemów oświatowych, takich jak nadmiar uczniów w szkołach rządowych oraz analfabetyzm wśród młodzieży robotniczej. W scheiblerowskiej szkole miały uczyć się nie tylko dzieci robotników, ale także analfabeci w wieku szkolnym. Początkowo instytucja ta oferowała trzy klasy: wstępną, pierwszą i drugą. W okresie międzywojennym funkcjonowały tam różne szkoły, w tym Królewsko-Polska Szkoła dla Drobnych Kupców i Sprzedawców Sklepowych, a następnie Państwowa Szkoła Kupiecka. Po II wojnie światowej w budynku mieścił się między innymi Zespół Szkół Handlowych.