Akademicki Klub Turystyczny Maluch
Akademicki Klub Turystyczny Maluch to klub, który działa w warszawskim środowisku akademickim i promuje różnorodne formy turystyki. Organizuje własne wydarzenia oraz uczestniczy w wielu cyklicznych imprezach turystycznych i pokrewnych. Klub posiada osobowość prawną oraz własny statut.
Historia
Klub został założony w 1964 roku na ówczesnym Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej. W trakcie swojej długiej działalności, AKT Maluch był również Kołem nr 13 Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie. Od 1990 roku jest samodzielną jednostką z status prawny stowarzyszenia. Najsilniej związany jest z Politechniką Warszawską, działając przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych.
Pod koniec lat 70. XX wieku, Klub organizował wiele studenckich obozów oraz wypraw zagranicznych (m.in. do Grecji, Egiptu, Malezji), prowadząc największą liczbę takich wypraw w Polsce w tamtym czasie.
Imprezy cykliczne
Oprócz licznych weekendowych rajdów oraz letnich wyjazdów (w tym rowerowych, pieszych, kajakowych), Klub samodzielnie organizuje następujące imprezy cykliczne:
- Zerówka – To około dwutygodniowy oboz stacjonarno-wędrowny, który odbywa się we wrześniu, z częścią stacjonarną w Chatce w Ropiance. Głównymi uczestnikami są studenci pierwszego roku warszawskich uczelni.
- Rajd na Bezludną Wyspę – Znana z historii Klubu impreza, reaktywowana w 2007 roku. Weekendowy rajd, który obejmuje kilka tras o różnym charakterze (w 2008 roku: kajakowa, żeglarska, piesza i rowerowa). Kulminacyjnym momentem jest nocleg i zabawy na wybranej wyspie.
- Bal Karnawałowy Malucha – Organizowany od wielu lat karnawał, w którym uczestniczą zaprzyjaźnione z Klubem środowiska turystyczne.
W latach 2007–2008, Klub współpracował z Klubem Turystycznym Elektryków „Styki” oraz Kołem PTTK nr 1 przy PW, oferując bogaty program wyjazdów wakacyjnych pod nazwą „Aktywne Lato”.
Kilka razy w roku akademickim, członkowie i sympatycy Klubu spotykają się, aby wspólnie muzykować na tzw. „śpiewankach”. Repertuar obejmuje zarówno najnowsze utwory popularne w kręgach turystycznych, jak i „klasyki gatunku” oraz mniej znaną poezję śpiewaną. Salę dla Klubu udostępnia wydziałowy Klub Amplitron.
Specyfika imprez
Wszystkie wydarzenia turystyczne mają charakter niekomercyjny i koleżeński. Ważnym założeniem, zarówno dla wyjazdów, jak i imprez (np. balu karnawałowego), jest ich bezalkoholowość.
Władze
Najwyższą władzę w Klubie sprawuje walne zgromadzenie członków, znane jako Złaz. Na co dzień działalnością Klubu kieruje Rada Klubu, składająca się z 5- lub 6-osobowego zespołu, w którego skład wchodzi prezes. Rada podlega kontroli komisji rewizyjnej.
Odznaczenia i członkostwo
Wzór plakietki klubowej:
- Podkład (filc, jeden z dwóch kolorów) – okrągły, o średnicy około 8 cm.
- Rysunek (gumowany, biały) – przedstawiający sylwetkę słonia z lewej strony plakietki, zwróconego głową w stronę chłopca po prawej stronie, który ma wyciągniętą rękę w kierunku słonia; na górze skrót „A.K.T.”, na dole napis „MALUCH”; całość otoczona paskiem.
Postać słonia symbolizuje Wydział Łączności, który był jednostką macierzystą dla Klubu w czasie tworzenia odznaczenia i był jednym z największych wydziałów na Politechnice Warszawskiej. Porównanie to pozostaje aktualne, ponieważ spadkobierca Wydziału Łączności – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych – jest obecnie największym wydziałem uczelni.
Do końca lat 70. XX wieku na plakietce była postać dziewczynki, która została zmieniona na chłopca w sposób przypadkowy – po wyczerpaniu zapasów plakietek, autorka nowego projektu narysowała postać chłopca. Nowy wzór został wprowadzony do produkcji i jest używany do dziś.
Klub przyznaje dwa rodzaje odznaczeń, różniące się kolorami podkładu:
- Niebieska plakietka – oznaczająca Członka Klubu.
- Brązowa plakietka – oznaczająca Honorowego Członka Klubu.
Członkostwo zwykłe uzyskują osoby, które uczestniczyły w co najmniej 3 wyjazdach organizowanych przez AKT Maluch, a następnie zdały egzamin na Członka. Członkostwo honorowe, przyznawane decyzją Złazu, otrzymują osoby, na które Klub może liczyć (cytat z treści statutu).
Siedziba
Klub znajduje się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Nowowiejska 15/19, w pokoju 133a.
Chatka Malucha w Ropiance
Klub jest właścicielem chaty w wsi Ropianka w Beskidzie Niskim. Ta drewniana Chatka, zbudowana w 1946 roku na przedwojennych fundamentach budynku zarządu kopalni ropy naftowej, została odkryta przez jednego z klubowiczów w 1979 roku. Dzięki pracy członków Klubu, dom został odremontowany i użytkowany od 1980 roku. Historia Chatki jako chatki studenckiej zaczyna się w 1981 roku, kiedy to w lutym odbył się tam pierwszy regularny obóz.
Chatka nie ma bieżącej wody ani elektryczności, działa okresowo jako schronisko w okresie wakacji studenckich (lipiec-wrzesień). Co roku grupa klubowiczów uczestniczy w tzw. „remontówce”, czyli kilkudniowym wyjeździe, mającym na celu wykonanie niezbędnych prac budowlanych.
Chatką zarządza Administracja, wybierana przez Złaz, w skład której wchodzą: Administrator oraz dwóch wspierających go członków.
Współrzędne geograficzne Chatki: 49°28′55,64″N 21°37′30,46″E