Akademicki Chór Politechniki Śląskiej

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej

Akademicki Chór Politechniki Śląskiej to zespół działający na Politechnice Śląskiej od 1945 roku.

Historia

Chór został założony przez byłych studentów i pracowników Politechniki Lwowskiej jako kontynuacja Lwowskiego Chóru Technickiego. Na początku nosił nazwę Akademicki Chór Studentów Politechniki Śląskiej „ECHO” i został zarejestrowany jako stowarzyszenie w 1945 roku. Przez pierwsze cztery lata jego działalności zespół prowadził Zbigniew Bruliński.

W grudniu 1949 roku stowarzyszenie zostało rozwiązane, a od 1950 roku chór działał w ramach organizacji studenckich pod kierunkiem Zbigniewa Toffla. Początkowo zespół funkcjonował jako chór męski oraz orkiestra symfoniczna, a od 1952 roku występował jako chór mieszany, orkiestra i balet, przyjmując nazwę Zespół Pieśni i Tańca.

W 1957 roku dyrygentem został Józef Szulc, a zespół zmienił nazwę na Akademicki Chór i Balet Politechniki Śląskiej, a od 1963 roku na Akademicki Chór Politechniki Śląskiej. Po śmierci Szulca w 1985 roku z chórem pracował Piotr Laskowski, a w styczniu 1986 roku kierownictwo artystyczne objął Tadeusz Babiński. Od listopada 1991 roku przez cztery lata dyrygentem była Krystyna Krzyżanowska-Łoboda. W chórze przez wiele lat pełnił funkcję II dyrygenta Lucjusz Anders.

W lutym 1996 roku Czesław Freund przejął kierownictwo Chóru, przygotowując swojego następcę – Tomasza Giedwiłłę, który objął tę rolę w styczniu 2006 roku.

Repertuar

Zespół wykonuje utwory zarówno z muzyki dawnej, jak i współczesnej, od polskich po zagranicznych kompozytorów, w tym opracowania muzyki ludowej oraz duże formy instrumentalno-wokalne. Wśród wykonawców znajdują się m.in. Beethoven, Händel, Mozart, Rossini, Rutter, Twardowski oraz Maurice Duruflé. W kwietniu 2007 roku chór zaprezentował jego „Requiem” z akompaniamentem prof. Juliana Gembalskiego. W 2008 roku zespół wykonał ten utwór w Tychach przy wsparciu Orkiestry Kameralnej AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia oraz w Poznaniu w ramach X cyklu koncertowego Non Omnis Moriar.

W 2013 roku chór, współpracując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, wykonał „Stworzenie Świata” Josepha Haydna podczas inauguracji VIII edycji festiwalu im. G. G. Gorczyckiego.

Występy

Chór organizuje około 40 występów rocznie. W ciągu ponad 30 zagranicznych tras koncertowych do niemal wszystkich krajów Europy, a także na Syberię, do Kanady, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Ameryki Południowej, chór dał ponad 100 koncertów.

Od stycznia 2006 roku, po przejęciu kierownictwa artystycznego przez Tomasza Giedwiłłę, chór koncertował m.in. na Słowacji, w Urugwaju, Argentynie, Bośni i Hercegowinie, Węgrzech oraz we Włoszech.

W 2008 i 2009 roku zespół koncertował w Rosji (Nowosybirsk) oraz odbył trasę po Irlandii, uczestnicząc w Piperworks Festival w Dublinie. W sierpniu 2009 roku chór wziął udział w XIX Międzynarodowym Sympozjum Kodályowskim, a także zrealizował trasę koncertową po krajach bałkańskich, w tym występ w Ohrid Choir Festival w Macedonii oraz koncerty w Albanii, Serbii i Grecji.

W 2011 roku chór zrealizował trasę po krajach skandynawskich, występując w Göteborgu, Ulricehamn oraz Sztokholmie, a także uczestniczył w The International Choral Festival of Visegrad w Ostrawie.

W 2012 roku chór odwiedził Republikę Południowej Afryki, dając koncerty na całym południowym wybrzeżu kontynentu afrykańskiego.

11 listopada 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chór wystąpił w koncercie rocznicowym organizowanym przez Polonię w Londynie w Royal Albert Hall.

Działalność wydawnicza

Chór wydał 8 kaset oraz 4 płyty kompaktowe, a także książkę „Akademicki Chór Politechniki Śląskiej w Gliwicach 50 lat” oraz trzy zeszyty „Śpiewaka Śląskiego” – pisma Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W 2006 roku zespół nagrał płytę „Na niebie słychać śpiewy anielskie” z kolędami w opracowaniu Henryka Jana Botora, tyskiego kompozytora, organisty i pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie.

W listopadzie 2008 roku chór zarejestrował materiał na płytę „Missa Nova” – kompozycję na chór, solistów i orkiestrę jazzową, w której prawykonaniu chór uczestniczył w kwietniu. W sesji nagraniowej towarzyszyła mu kompozytorka, Małgorzata Maliszczak – pianistka, kompozytorka i pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Płyta miała swoją premierę podczas koncertu jubileuszowego w 2010 roku.

Festiwal Gliwickie Spotkania Chóralne

Od 1980 roku chór jest organizatorem ogólnopolskiego festiwalu Gliwickie Spotkania Chóralne. To muzyczne wydarzenie na stałe wpisało się w krajobraz muzyczny Gliwic, stanowiąc unikalną okazję do popularyzacji muzyki chóralnej zarówno polskiej, jak i światowej, będąc przeglądem dorobku zaproszonych chórów.

Nagrody

Zespół zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród, uzyskując ponad 50 wyróżnień za swoją działalność, w tym nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W 1996 i 2005 roku otrzymał nagrody Prezydenta Miasta Gliwice, a władze uczelni przyznały mu w 1998 roku Odznakę Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej oraz w 2005 roku Medal 60-lecia za szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. W ostatnich latach chór zdobył m.in.:

  • Grand Prix XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej z pucharem Prezydenta RP (2006),
  • I nagrodę w kat. chórów akademickich IX Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis” (2006),
  • I nagrodę w kat. chórów mieszanych w XVI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej (2007),
  • I nagrodę w kat. utworu narodowego VII Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Bośni i Hercegowinie (2007),
  • pierwsze miejsce w przesłuchaniach na międzynarodowym konkursie chóralnym XVII Ohrid Choir Festival w Macedonii (2009),
  • GRAND PRIX XII Międzynarodowych Spotkań Chóralnych AD GLORIAM DEI w Pińczowie (2011).

Przypisy

Bibliografia

Opis zespołu na jego własnej stronie WWW: chor.gliwice.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-19)].