Akademicka Telewizja Naukowa (ATVN, pierwotnie UTVN – Uniwersytecka Telewizja Naukowa) to pierwszy w Polsce internetowy kanał telewizyjny skoncentrowany na tematyce naukowej, który funkcjonował w latach 2002–2008. Jego działalność była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony Komisji Unii Europejskiej oraz realizacji przez ICM Uniwersytetu Warszawskiego, jako część projektu wygranego w konkursie w ramach 5. Programu Ramowego IST (Information Society Technologies). Skrót Projektu to ICMAITN, a numer umowy to IST – 2001 – 38635 – ICMAITN FP 5 IST. Projekt rozpoczął się 1 sierpnia 2002 roku, a zakończył 31 marca 2003 roku.
Historia
Pierwsza telewizja internetowa w Polsce to autorski pomysł mgr inż. Krystyny Rudowskiej. Kanał ATVN miał na celu wspieranie wymiany myśli naukowej wśród badaczy z całego świata oraz promocję polskiej nauki i jej twórców. Głównym celem ATVN było dostarczanie informacji na temat postępów w polskiej nauce oraz osiągnięć polskich naukowców do jak najszerszego grona odbiorców.
W dniu 20 listopada 2002 roku w Warszawie miała miejsce „Pierwsza Europejska Konferencja ICMAITN”. Prezentacje na temat telewizji internetowej wygłosili wybitni eksperci z Polski i Europy. Tim Hardingham, IT Manager w Pembroke College Uniwersytetu Cambridge, w trakcie swojego wystąpienia stwierdził: „Właśnie odkryłem Wasz program telewizyjny o nauce. To naprawdę wspaniałe. Do tego powstał Internet”.
Pierwsze transmisje odbywały się w ustalonych porach, jednak odbiorcy mieli trudności z ich śledzeniem. Dlatego szybko postanowiono wprowadzić powtarzające się programy, które emitowano od 6 rano do 6 rano dnia następnego. Blok programowy trwał około 30 minut i był kodowany w formacie RealAudio/RealVideo. Taki blok był powtarzany przez całą dobę, co umożliwiało dotarcie do różnych stref czasowych. Projekt ICMAITN, w ramach którego realizowane były pierwsze nagrania, uzyskał wysoką ocenę od Komisji Unii Europejskiej.
Programy ATVN były dostępne na dedykowanej stronie internetowej w oknie przypominającym ekran telewizora. Codziennie odbywała się premiera nowego nagrania, które po dniu emisji trafiało do archiwum, gdzie pozostawało dostępne na zawsze.
Zespół Akademickiej Telewizji Naukowej stworzył ponad 966 audycji popularnonaukowych. W ciągu sześciu lat działalności kanału indywidualni odbiorcy odtworzyli programy ponad 3 miliony razy. Programy były kodowane w formacie RealAudio/RealVideo i nagrywane w języku polskim, a niektóre z nich miały także wersje lektorskie w języku angielskim. Wyemitowane materiały były dostępne w publicznym archiwum ATVN.
Programy ATVN były zawsze dostępne bezpłatnie. Nagrania realizowane były zarówno w Polsce, jak i za granicą. Linki do strony ATVN znajdowały się na stronach polskich ambasad w wielu krajach oraz na stronach różnych uczelni. Otrzymywane były listy z gratulacjami i pytaniami z całego świata.
Telewizja ATVN otrzymywała również dotacje od Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz innych instytucji.
W 2005 roku zrealizowano w ATVN projekt ATVN-EU-GP, który zdobył finansowanie z Unii Europejskiej w ramach 6. Programu Ramowego Nr 016012 w dziale „Integrating and strengthening the European Research Area”. Projekt rozpoczął się 1 marca 2005 roku i zakończył 31 grudnia 2006 roku. Koordynatorem projektu był dr inż. Janusz Granat z Instytutu Łączności.
W 2009 roku twórczyni i producentka ATVN, Krystyna Rudowska, przeszła na emeryturę, co skutkowało wstrzymaniem produkcji programów do ATVN, a następnie Akademicka Telewizja Naukowa została zamknięta. W 2013 roku archiwum oraz strona emitująca programy zostały wyłączone przez ICM.
ATVN w mediach
- Telewizja w Klubie Informatyka – 3-4 / 210-211 rok XXIII | marzec – kwiecień 2004
- “Dzień dobry” – WARSZAWA nr. 54(224) 17 września 2004 r. Autor: Marcin Szumowski
- e-mentor :: ATVN – Akademicka Telewizja Internetowa
- Uniwersytet Warszawski – październik 2004 r. Pismo Uczelni nr 4(20) ”Akademicka Telewizja Naukowa – wirtualny college dla głodnych wiedzy” Autor – Marta Boćkowska (ISSN 1640-2758)
- EUROSTUDENT
- Internetowe Centrum Informacji Edukacyjnej 2006 r. 21.10.2003 autor: Andrzej Figas ATVN.pl, pierwsza internetowa telewizja naukowa
- PTI „Historia Informatyki” link
- Film & TV “kamera” nr 4/2005 (17) “Piękny umysł” autor – Iwona Burzyńska str.106-107 link
- Magazyn internetowy www nr 2/03(70) luty 2003 “Telewizja dla Internautów” autor – Andrzej Kwasniewski str.13 -15
- UNIWERSYTET – NR 2(120) LUTY 2006 “Nasza naukowa telewizja” Autor – Izabela Jeżowska
- Gazeta Wyborcza (Stołeczna) 02.03.2002 “ATVN ” Autor – Aneta Prymak
- ekoprofit nr 3 (78) luty 2006 “Wykład na monitorze” Autor: Maria Kujawa-Szymanowicz str.67-70
- RADIO I TELEWIZJA W POLSCE: RAPORT O STANIE RYNKU Dokument przyjęty przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu w dn. 11.07.2006 r. str. 92
Nagrody i wyróżnienia
W kategorii „Twórcy Mediów” w IX Edycji Nagrody im. Dariusza Fikusa nominowana została Krystyna Rudowska (twórca i kierownik Akademickiej Telewizji Naukowej).
W 2003 roku Krystyna Rudowska otrzymała nominację do World Summit Award, prestiżowej nagrody dla producentów multimediów, w kategorii „The best in e-content and creativity” za projekt e-inclusion. Produkt ID 8039 link.
W 2004 roku Krystyna Rudowska znalazła się wśród 28 nominowanych finalistów w pierwszej edycji konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez serwis „Nauka w Polsce” pod patronatem Ministra Nauki i Informatyzacji. link.