Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie (lit. Vilniaus dailės akademija) to litewska instytucja edukacyjna o profilu artystycznym.
Za moment powstania uczelni uznaje się rok 1793, kiedy to na Uniwersytecie Wileńskim zainaugurowano Wydział Architektury. W kolejnych latach na uczelni powstały następne wydziały artystyczne: Wydział Malarstwa i Rysunku w 1797 roku, Wydział Grafiki w 1803 oraz Wydział Rzeźby i Historii Sztuki w 1805 roku. Te jednostki zostały później zintegrowane w ramach Wydziału Literatury i Sztuk Wyzwolonych.
Po zamknięciu Uniwersytetu Wileńskiego przez władze carskie, tradycje w zakresie edukacji artystycznej były kontynuowane przez Wileńską Szkołę Rysunku (1866-1915), a następnie na nowo otwartym Uniwersytecie Stefana Batorego. W 1940 roku, po utworzeniu Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Stefana Batorego został wyodrębniony i przekształcony w Wileńską Szkołę Sztuk Pięknych, a w 1944 roku w Wileński Narodowy Instytut Sztuki. Równocześnie zreorganizowano Kowieńską Szkołę Artystyczną, działającą od 1922 roku, przekształcając ją w Kowieńską Szkołę Sztuk Użytkowych, a rok później w Kowieński Instytut Sztuk Użytkowych i Dekoracyjnych. W 1951 roku oba instytuty zostały połączone, tworząc Państwowy Instytut Sztuki Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Po uzyskaniu niepodległości przez Litwę w 1991 roku, instytut został przemianowany na Akademię Sztuk Pięknych.
W skład uczelni wchodzą następujące jednostki organizacyjne:
- Wydział Sztuki Stosowanej
- Wydział Architektury i Wzornictwa
- Wydział Sztuki w Kownie
- Wydział Sztuki w Telszach
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
- Wydział Sztuk Wizualnych i Stosowanych
Przypisy