Akademia Supraska
Akademia Supraska to prawosławne centrum konferencyjne, a także ośrodek szkoleniowy i edukacyjny, który znajduje się przy monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu.
Historia
Akademię powołano do życia 16 września 2004 roku z inicjatywy supraskiego monasteru, diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz fundacji Oikonomos. Oficjalne rozpoczęcie działalności miało miejsce 1 marca 2008 roku. W podobny sposób działają inne prawosławne instytucje w Czechach, Finlandii, Grecji i Rosji.
Głównym celem Akademii Supraskiej jest promowanie i szerzenie wiedzy na temat bogactwa prawosławnej wiary, duchowości, tradycji oraz kultury. Akademia stawia sobie za zadanie reagowanie na aktualne wyzwania, które pojawiają się w coraz bardziej zeświecczonym społeczeństwie, oraz na potrzeby chrześcijan żyjących we współczesnych czasach. Program jej działań obejmuje m.in. kwestie związane z rozwojem nauki, napięciami społecznymi, mniejszościami narodowymi, rolą kobiet w Kościele i społeczeństwie, dialogiem między religiami i kulturami, uzależnieniami, przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie i społeczeństwie, ochroną środowiska, literaturą, sztuką sakralną i wieloma innymi zagadnieniami.
Dzięki różnorodnym działaniom edukacyjnym, szkoleniowym, pedagogicznym oraz artystycznym, Akademia Supraska ma na celu dotarcie zarówno do dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. Organizuje lokalne i międzynarodowe programy, kursy, warsztaty, sympozja, konferencje oraz inne formy aktywności.
W wyniku starań Akademii Supraskiej oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu, Ewy Ziółkowskiej, w 2021 roku do Supraśla dotarły egzemplarze reprintu Biblii Matfieja Dziesiątego – Kodeksu Mateusza Dziesiątego, który jest ważnym dziełem prawosławnego piśmiennictwa z okresu państwa polsko-litewskiego. Egzemplarze te zostały ofiarowane przez mecenasów i wydawców, w tym Fłorentina Panczenko, Anatolija Aleksiejewa oraz Artioma Żukowa. Publikacja ukazała się rok temu w Petersburgu w limitowanej edycji 416 egzemplarzy, z czego do Polski trafiło 12.
Idea Akademii
- pielęgnowanie, rozwój i upowszechnianie tradycji, wartości oraz duchowości prawosławia jako odpowiedzi na współczesne wyzwania;
- twórczy wkład w życie Kościoła prawosławnego poprzez badania, edukację oraz działalność wychowawczą;
- działania na rzecz zbliżenia i współpracy między kulturami, religiami oraz wyznaniami, w celu budowy wspólnoty ludzkiej opartej na dobru i szacunku.
Cele Akademii
- stworzenie przestrzeni do refleksji i dyskusji na temat dążenia do chrześcijańskiej doskonałości w kontekście współczesnego życia;
- wspieranie działalności badawczej oraz edukacyjnej związanej z wschodnią tradycją chrześcijańską;
- popularyzacja wiedzy o prawosławiu zarówno w Polsce, jak i na świecie;
- możliwość zapoznania się z bogactwem tradycji oraz współczesnym życiem monastycznym;
- rozwój współpracy krajowej i międzynarodowej z innymi instytucjami oraz organizacjami o podobnych celach;
- aktywizacja laikatu, w szczególności młodzieży, w życiu Kościoła;
- wspieranie współpracy duchownych i laikatu w rozwiązywaniu różnych problemów społecznych;
- promowanie dialogu oraz otwartości na drugiego człowieka, niezależnie od jego narodowości, pochodzenia, statusu społecznego czy wyznania;
- wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego.
Kontakt
Akademia Supraska
ul. Klasztorna 1
16-030 Supraśl
Kanclerzem Akademii jest ks. Jarosław Jóźwik.
Zobacz też
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu
Przypisy
Linki zewnętrzne
Strona Akademii Supraskiej (wersja archiwalna)
Serwis Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego
W Akademii Supraskiej, „Znad Wilii”, nr 1 (81) z 2020 r., ss. 91–97