Akademia Ruchu to polska grupa teatralna i artystyczna o charakterze eksperymentalnym, która została założona w Warszawie w 1973 roku.
Ten zespół, specjalizujący się w teatrze gestu oraz narracji wizualnej, angażuje się w tworzenie spektakli, organizację happeningów oraz prowadzenie warsztatów teatralnych, pełniąc jednocześnie rolę interdyscyplinarnego centrum sztuki. Akademia Ruchu była jednym z pionierskich zespołów w Polsce, który wyprowadził sztukę na ulice, tworząc widowiska w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej. Inspiracją do tych działań były codzienne czynności oraz proste scenki, które były wykonywane przed przypadkowymi widzami. Spektakle charakteryzowały się brakiem literackich dialogów i fabuły, a także nieobecnością tradycyjnych postaci z wyraźnymi cechami indywidualnymi. Zamiast tego, w ich przedstawieniach pojawiały się fragmenty muzyki, dźwięki, pojedyncze zdania lub słowa, a także bezosobowe postacie.
Historia
Od założenia grupy do swojej śmierci w 2014 roku, liderem Akademii Ruchu był Wojciech Krukowski. Choć w zespole występowało wielu aktorów, to obok Krukowskiego regularnie działali Janusz Bałdyga, Jolanta Krukowska, Cezary Marczak, Zbigniew Olkiewicz oraz Krzysztof Żwirblis. Debiut grupy miał miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatru Ruchu w Szczecinie, gdzie zdobyli nagrodę Grand Prix. Ich wystąpienia zostały uznane przez media za najważniejsze wydarzenie tego festiwalu. Od tego momentu zespół realizował liczne spektakle i akcje zarówno w kraju, jak i za granicą, odnosząc coraz większe sukcesy. W 1979 roku Akademia Ruchu przekształciła się w profesjonalny zespół oraz Ośrodek Teatralny. Wówczas zaczęły się mnożyć inicjatywy członków grupy, w tym prowadzenie warsztatów artystycznych w Polsce i za granicą, m.in. w Paryżu, Londynie, Avignonie, Brukseli i Mediolanie, a także organizacja międzynarodowych seminariów dotyczących różnych aspektów sztuki wizualnej. Akademia Ruchu zainicjowała również organizację wydarzeń, dzięki czemu w Polsce wystąpiły takie grupy jak The Living Theater, Odin Teatret oraz Piccolo Teatro d Pontedera. Ponadto, zespół organizował wystawy i pokazy filmów w ramach Kina Akademii Ruchu. W latach 1979–1981 grupa opracowała program Centrum Kultury na Grochowie, a w latach 1989-1994 jej siedzibą było żoliborskie kino Tęcza, z którego musieli się wynieść z powodu nieprzychylnej postawy władz dzielnicy. Podsumowaniem osiągnięć Akademii Ruchu z lat 80. i początku 90. był przegląd ich prac, który zorganizowano w ramach festiwalu Rozdroże w 1994 roku. Wówczas zespół zaprezentował spektakle Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji francuskiej, Dwa, Polskie głosy oraz Esej, będący opowieścią o działalności grupy z ostatnich 12 lat.
Przypisy
Bibliografia
Akademia Ruchu: Miasto. Pole akcji: autoprezentacja, wyd. CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2012, ISBN 978-83-61156-49-9
Akademia Ruchu. Miasto. Pole akcji. City. The Field of Action, red. M. Borkowska, wyd. Czarne Wydawnictwo, Warszawa 2006, ISBN 83-908798-3-2