Akademia Pożarnicza
Akademia Pożarnicza (APoż), wcześniej znana jako Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) do 31 lipca 2023, to publiczna uczelnia z siedzibą w Warszawie, która kształci kadrę oficerską oraz specjalistów w dziedzinach bezpieczeństwa pożarowego i bezpieczeństwa cywilnego.
Uczelnia kontynuuje tradycję swoich poprzedników, takich jak: Centralny Ośrodek Wyszkolenia Pożarniczego, Centralna Szkoła Pożarnicza, Centralna Oficerska Szkoła Pożarnicza, Szkoła Oficerów Pożarnictwa oraz Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza.
Studia w APoż trwają 5 lat, a absolwenci uzyskują stopień młodszego kapitana oraz tytuł magistra inżyniera.
Historia
Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza
Uczelnia została założona w 1971 roku. W 1975 roku pierwsi absolwenci uzyskali stopnie oficerskie oraz tytuły inżynierów pożarnictwa. Oprócz zajęć teoretycznych, studenci mundurowi WOSP (podchorążowie) uczestniczyli w akcjach gaśniczych oraz likwidacji skutków klęsk żywiołowych w Warszawie i okolicach. W 1980 roku uczelnia kształciła około 820 studentów, z czego 420 w trybie stacjonarnym.
25 listopada 1981 roku podchorążowie oraz część personelu przystąpili do strajku okupacyjnego, sprzeciwiając się podporządkowaniu uczelni przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. Do strajku przyłączyło się 96% podchorążych. Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza została rozwiązana decyzją Rady Ministrów z 30 listopada 1981 roku, a strajk został zakończony przez oddziały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 2 grudnia 1981 roku oddziały ZOMO sforsowały bramę uczelni, a grupa antyterrorystów została zrzucona z helikoptera na dach i wtargnęła do budynku. Studentów przewieziono autokarami na dworce PKP z poleceniem powrotu do domów. Grupa 229 z nich kontynuowała jednak strajk na Politechnice Warszawskiej, który trwał do 6 grudnia 1981 roku. Niektórzy podchorążowie nie mieli później możliwości ukończenia studiów.
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
W odpowiedzi na rozwiązanie uczelni, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 18 stycznia 1982 roku utworzono Szkołę Główną Służby Pożarniczej, która funkcjonowała do 1 sierpnia 2023 roku, kiedy to zmieniła nazwę na Akademia Pożarnicza.
W 1993 roku uczelnia została uhonorowana Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego.
Akademia Pożarnicza (od 2023)
Na podstawie art. 1. ust. 1 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 roku o zmianie nazw uczelni służb państwowych, Szkoła Główna Służby Pożarniczej przyjęła nową nazwę – Akademia Pożarnicza, co miało miejsce 1 sierpnia 2023 roku.
Siedziba
Uczelnia mieści się w budynku byłego Centralnego Ośrodka Wyszkolenia Straży Pożarnej, wzniesionego w stylu funkcjonalistycznym w latach 1937–1938 według projektu Jana Redy. Pierwsi kursanci rozpoczęli zajęcia w marcu 1939 roku. Budynek częściowo ucierpiał podczas działań wojennych w 1944 roku, jednak został odbudowany w 1948 roku. W latach 1966–1970 przeprowadzono jego rozbudowę, w tym m.in. hali sportowej.
W 1994 roku na fasadzie budynku umieszczono tablicę upamiętniającą obronę obiektu w 1944 roku przez żołnierzy zgrupowania „Żubr” podczas powstania warszawskiego.
Profil działania
Akademia Pożarnicza jest państwową uczelnią techniczną z pełnymi prawami akademickimi, będąc również jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej, podlegającą Komendantowi Głównemu PSP.
Uczelnia oferuje studia inżynierskie i magisterskie w trybie dziennym oraz zaocznym. W trybie dziennym kształcą się zarówno studenci mundurowi (podchorążowie), jak i studenci cywilni. Podchorążowie przez cały czas trwania studiów są zakwaterowani na terenie uczelni. W ramach praktyk zawodowych pełnią służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, która zabezpiecza operacyjnie teren warszawskiego Żoliborza, a także w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych Komendy Miejskiej PSP w Warszawie.
Kontrowersje
W lipcu 2017 roku grupa kilkudziesięciu podchorążych została wysłana przez komendanta głównego PSP, Leszka Suskiego, do ustawiania barierek wokół kompleksu budynków Sejmu RP, aby oddzielić protestujących przeciwko zmianom w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego, zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość. To pierwsze wykorzystanie strażaków do działań politycznych przez komendanta głównego PSP po 1989 roku.
W kwietniu 2020 roku, w czasie pandemii COVID-19, po wykryciu wielu zakażeń koronawirusem u podchorążych i stwierdzeniu nieprawidłowości w zarządzaniu uczelnią, stanowisko stracił rektor, Paweł Kępka.
4 marca 2025 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego rektora z lat 2021-2024 oraz byłego dyrektora ds. kształcenia studentów SGSP w związku z aferą dotyczącą Collegium Humanum.
Władze
Rektor-Komendant: nadbryg. dr inż. Tomasz Klimczak
Prorektor-Zastępca Komendanta: st. bryg. mgr inż. Paweł Fliszkiewicz
Prorektor ds. Nauki: prof. dr hab. inż. Wioletta Rogula-Kozłowska
Prorektor ds. Kształcenia i Studentów: st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński
Kanclerz: st. bryg. mgr inż. Piotr Równicki
Rektorzy-komendanci
płk poż. doc. dr Józef Groba (1982–1987)
płk poż. prof. dr inż. Mirosław Zdanowski (1987–1990)
st. bryg. dr inż. Ludwik Wargocki (1990–1992)
nadbryg. prof. dr hab. Jerzy Wolanin (1992–2005)
nadbryg. dr Ryszard Grosset (2005–2006)
st. bryg. dr hab. inż. Zoja Bednarek (2006–2009)
nadbryg. mgr inż. Ryszard Dąbrowa (2009–2016)
nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka (2016–2020)
st. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski (2020–2021)
nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski (2021–2024)
nadbryg. dr inż. Tomasz Klimczak (od 2024)
Struktura organizacyjna
Jednostki podległe Rektorowi Komendantowi (RR)
- RR-1 Rektorat
- RR-2 Dział kadr
- RR-3 Dział prawny
- RR-4 Dział bezpieczeństwa informacji
- RR-5 Dział analiz i kontroli
- RR-6 Zespół ds. BHP i ochrony PPOŻ
- RR-7 Archiwum
- RR-8 Kancelaria ogólna
- RR-9 Pełnomocnicy i samodzielne stanowiska
Jednostki podległe Prorektorowi-Zastępcy Komendanta ds. Operacyjnych (RO)
- RO-1 Pododdziały szkolne
- RO-2 Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza SGSP
- RO-3 Pracownia psychologiczna
- RO-4 Dział doskonalenia zawodowego i poligonu
- RO-5 Dział zabezpieczenia operacyjno-odwodowego
- RO-6 Dział gospodarki transportowej
Jednostki podległe Prorektorowi ds. Nauki (RN)
- RN-1 Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa
- RN-2 Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- RN-3 Dział projektów
- RN-4 Biblioteka
- RN-5 Wydawnictwo
- Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności
Jednostki podległe Prorektorowi ds. Kształcenia i Studentów (RK)
- RK-1 Zespół ds. jakości kształcenia
- RK-2 Dział ds. e-nauczania
- RK-3 Zespół ds. Erasmusa
- RK-4 Dział studiów podyplomowych, kursów i szkoleń
- RK-5 Dział spraw studenckich
Jednostki podległe Kanclerzowi (RA)
Absolwenci
Wykładowcy
Przypisy
Linki zewnętrzne
Strona uczelni