Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa
Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa, wcześniej znana jako Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, jest polską publiczną uczelnią zawodową z siedzibą w Wałbrzychu.
Uczelnia jest finansowana dzięki dotacji z budżetu państwa oraz wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej działalność edukacyjna skupia się na zapewnieniu możliwości studiowania na poziomie wyższym dla osób, które nie mają dostępu do dalszych ośrodków akademickich.
Historia
Uczelnia została założona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 1999 roku, stając się pierwszą samodzielną uczelnią państwową w Wałbrzychu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 stycznia 2006 roku, patronem uczelni został Angelus Silesius. Od 1 października 2022 roku, w wyniku decyzji Ministra Edukacji, uczelnia przyjęła nazwę Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa.
Uczelnia uczestniczy w programie Erasmus+, który umożliwia studentom oraz pracownikom realizację części studiów za granicą w uczelniach partnerskich. Oprócz możliwości wyjazdów na semestr lub rok, studenci mogą również odbywać 2–3 miesięczne praktyki zawodowe.
W latach 2016–2020 funkcję rektora sprawował dr hab. Piotr Jurek, a w latach 2008–2016 Elżbieta Lonc, która zastąpiła Czesława Dutkę, pełniącego tę funkcję od 1999 roku. Obecnie, w kadencji 2020-2024, rektorem jest prof. dr hab. Robert Wiszniowski.
Rektorzy
Program dydaktyczny
Uczelnia oferuje studia pierwszego stopnia (licencjackie oraz inżynierskie) oraz drugiego stopnia (magisterskie) w ramach trzech instytutów.
- Instytut Przyrodniczo-Techniczny
- Architektura wnętrz (studia licencjackie)
- Bezpieczeństwo i higiena pracy (studia inżynierskie)
- Logistyka (studia inżynierskie, studia magisterskie)
- Grafika użytkowa z reklamą (studia licencjackie)
- Zarządzanie (studia licencjackie)
- Instytut Społeczno-Prawny
- Administracja (studia licencjackie, studia magisterskie)
- Filologia – filologia angielska (studia licencjackie)
- Pedagogika (studia licencjackie)
- Instytut Zdrowia
- Dietetyka (studia licencjackie)
- Kosmetologia (studia licencjackie)
- Pielęgniarstwo (studia licencjackie)
- Techniki dentystyczne (studia licencjackie)
Dodatkowo, uczelnia prowadzi również studia podyplomowe.
Baza lokalowa
Baza dydaktyczna uczelni składa się z trzech w pełni wyposażonych budynków, które są przystosowane do prowadzenia zajęć dydaktycznych, zlokalizowanych przy:
- ul. Zamkowej 4 (gmach główny uczelni, budynek A),
- ul. Piotra Skargi 14a (budynek B),
- ul. Piotra Skargi 14a (sala Auditorium Novum, budynek C).
Budynki te znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie w centrum Wałbrzycha. Gmach dawnego Pałacu Czettritzów (bud. A) o powierzchni użytkowej – 3.316 m² przeszedł kompleksową renowację w 2004 roku i jest otoczony zabytkowym parkiem o powierzchni 4 ha, gdzie studenci mogą spędzać wolny czas. Uczelnia zapewnia również miejsca parkingowe.
W budynku A dostępny jest kompleks sportowy o powierzchni 205 m², który obejmuje siłownię, salę do ćwiczeń fitness oraz saunę. Kompleks jest dobrze wyposażony w profesjonalny sprzęt, jak ergometry, trenażery eliptyczne, wioślarze, bieżnie, atlas do ćwiczeń siłowych oraz rowery stacjonarne.
Budynek B jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (wyposażony w windę), co ułatwia poruszanie się po obiekcie. Do dyspozycji studentów jest także kompleks sportowy o powierzchni 130 m², wyposażony w steppery, ergometry, platformy wibracyjne, wioślarze oraz bieżnie LifeFitness.
Auditorium Novum (bud. C) to nowoczesna sala audiowizualna o powierzchni 499 m² (350 miejsc siedzących), która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, w tym ekran wielkoformatowy, tablicę interaktywną oraz system nagłośnieniowy. Budowa auli była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Priorytetu 7 „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej na Dolnym Śląsku”. W Auditorium Novum odbywają się różne uroczystości uczelniane, takie jak inauguracja roku akademickiego, immatrykulacja oraz wręczenie dyplomów.
Na terenie kampusu, dla studentów (w tym również zagranicznych uczestniczących w programie ERASMUS+), znajduje się Dom Studenta „AS” z 66 miejscami, gdzie w pokojach 1, 2 i 3-osobowych (ze wspólną kuchnią i pralnią) zapewniono dostęp do Internetu.
Jednostki ogólnouczelniane
- Biblioteka Uczelniana
- Wydawnictwo Uczelniane
- Wałbrzyski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). (wpis historyczny)
- Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). (drugi wpis historyczny)
- Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). (wpis aktualny)