Akademia Inżynierska w Polsce
Akademia Inżynierska w Polsce (AIP) to stowarzyszenie, które zostało zarejestrowane 23 lipca 2002 roku. Zgodnie ze swoim statutem, skupia wybitnych twórców polskiej techniki, takich jak inżynierowie oraz przedsiębiorcy. Celem Akademii jest wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii i innowacyjnej przedsiębiorczości, a także transferu technologii do praktyki gospodarczej. Dodatkowo, Akademia stara się szerzyć kulturę techniczną, dostosowaną do strategii zrównoważonego rozwoju, oraz promować polską innowacyjność zarówno w kraju, jak i za granicą.
Najważniejsze zadania Akademii Inżynierskiej w Polsce
- Inspiracja oraz aktywne uczestnictwo w realizacji priorytetowych, kompleksowych programów badawczo-rozwojowo-aplikacyjnych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych,
- Opiniodawstwo, doradztwo oraz ocena w ramach swoich zawodowych kompetencji dla instytucji oraz decydentów z obszaru administracji państwowej, samorządowej, gospodarczej i społecznej,
- Współpraca z uczelniami wyższymi oraz szkołami średnimi w zakresie doskonalenia procesu dydaktycznego,
- Rozwój technoznawstwa i technozofii oraz popularyzacja tej wiedzy w całym środowisku społeczno-zawodowym,
- Popularyzacja nowoczesnej wiedzy zawodowej oraz osiągnięć cywilizacyjnych we wszelkich współczesnych formach przekazu,
- Współpraca z naukowymi stowarzyszeniami technicznymi oraz ich Federacją (FSNT-NOT) oraz innymi stowarzyszeniami społeczno-zawodowymi, które są integralnie związane z realizacją rozwoju cywilizacyjnego.
AIP od 1998 roku jest członkiem Rady Akademii Techniki i Nauk Technicznych (CAETS) z siedzibą w Waszyngtonie, która koordynuje działalność 25 akademii inżynierskich oraz podobnych organizacji z różnych krajów. Od 29 września 2011 roku Akademia posiada status organizacji pożytku publicznego. Działalność Akademii opiera się na Statucie, który został uchwalony na Zgromadzeniu Ogólnym AIP 21 kwietnia 2017 roku. Od kwietnia 2019 roku prezesem AIP jest prof. Jerzy Barglik.
Liczba członków zwyczajnych AIP jest ograniczona do 300 osób. Członkiem Akademii może zostać osoba, która udowodni swoje osiągnięcia w postaci uznanych wyników prac, stanowiących twórczy wkład w rozwój dziedzin inżynierii, technologii i ochrony środowiska, a także w zakresie nowych i efektywnych działań przedsiębiorczych, kierowniczych i organizacyjnych, które służą rozwojowi tych dziedzin lub mają znaczące osiągnięcia w kształceniu oraz dokształcaniu kadr technicznych oraz popularyzacji techniki.
Akademia przyznaje Medale Honorowe im. Gabriela Narutowicza osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do polskich nauk technicznych. W gronie laureatów znajdują się między innymi Michał Kleiber oraz Władysław Bartoszewski, a także Społeczny Komitet Budowy Pomnika Gabriela Narutowicza, Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego Południe S.A. oraz Komitet Organizacyjny Obchodów 80. rocznicy wyboru G. Narutowicza na Urząd Prezydenta RP.
== Przypisy ==