Akademia Alfonsjańska (łac. Accademia Alfonsiana) to Wyższy Instytut Teologii Moralnej (wł. Istituto Superiore di Teologia morale), który jest instytucją edukacyjną Kościoła katolickiego, wchodzącą w skład Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, z siedzibą w Rzymie.
Historia
Instytut został utworzony 9 lutego 1949 roku przez zakon redemptorystów jako Accademia Alfonsiana w budynku, który był częścią istniejącej od 1855 roku Wyższej Szkoły zlokalizowanej w kompleksie przy kościele św. Alfonsa Liguori w dzielnicy Esquilino. Patronem teologów moralistów oraz spowiedników jest św. Alfons Liguori, doktor Kościoła i założyciel zakonu redemptorystów. W instytucie rozpoczęto wykłady z zakresu teologii moralnej, teologii dogmatycznej, prawa kanonicznego, filozofii oraz hebraistyki. Podczas drugiego soboru watykańskiego akademia odegrała istotną rolę w przygotowaniu konstytucji duszpasterskiej „Gaudium et spes”. Od 1960 roku uczelnia działa w ramach Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.
Biblioteka, która istnieje od 1855 roku, została wzbogacona w 1867 roku dzięki darowiźnie biskupa Clémenta Villecourta z La Rochelle. Już w 1905 roku biblioteka akademicka, posiadająca 20 000 tomów, była uważana za jedną z najlepszych bibliotek Kościoła katolickiego w Rzymie. Uczelnia otrzymuje wsparcie finansowe od fundacji La Fondazione Alfonsiana.
Uczelnia
Akademia oferuje możliwość odbycia studiów specjalistycznych z zakresu teologii moralnej. Wykłady oraz seminaria prowadzone są w różnych dziedzinach refleksji teologicznej, takich jak: metodologiczna, biblijna (zagadnienia moralne w kontekście Starego i Nowego Testamentu), patrystyczna, historyczna oraz systematyczna (teologia moralna fundamentalna i szczegółowa), a także antropologiczna (analizy systematyczne i empiryczne). Od 1949 roku w akademii studiowało ponad 4500 studentów z około 60 krajów, zdobywając tytuł licencjata lub stopień doktora w specjalizacji teologia moralna. W 2017 roku zatrudnionych było około 33 wykładowców, w większości redemptorystów. Akademia publikuje Studia Moralia – Editiones Accademiae Alfonsianae, naukowe czasopismo poświęcone teologii moralnej. Spośród absolwentów akademii trzech uzyskało tytuł kardynała, a 72 zostało biskupami.
W roku akademickim 2012/2013 w Akademii Alfonsjańskiej kształciło się 286 studentów na studiach licencjackich i doktoranckich, w tym 118 z Europy, 70 z Ameryki Północnej i Południowej, 47 z Azji, 50 z Afryki oraz jeden z Australii i Oceanii. Co roku około 45 absolwentów kończy studia z tytułem licencjata, a około 30 zdobywa stopień doktora teologii moralnej w trzech głównych specjalizacjach: teologii moralnej fundamentalnej, społecznej oraz bioetyki.
Rektorem akademii w latach 2013–2018 był o. Andrzej Wodka CSsR, profesor nadzwyczajny uczelni. Od 2018 do 2023 roku funkcję tę pełnił o. prof. Alfonso Amarante CSsR.
Wykładowcy (wybór)
Nella Filippi
Krzysztof Bieliński
Wojciech Bołoz
Bernhard Häring
Gabriel Witaszek
Andrzej Wodka
Studenci Akademii (wybór)
Carl Frederick Mengeling
Severino Poletto
Charles E. Curran
Marin Srakić
Francesco Coccopalmerio
Joseph Charron
Oscar Rodriguez Maradiaga
Polycarp Pengo
John Clayton Nienstedt
Luigi Padovese
James D. Conley
Bryan Massingale
Sérgio da Rocha
Michael Sis
Carlo Caffarra
Peter Comensoli
Wojciech Polak
Konrad Glombik
Zdzisław Klafka
Joachim Ciupa
Andrzej Dziuba
Jerzy Gocko
Jerzy Kraj
Józef Wróbel
Ireneusz Mroczkowski
Szczepan Wesoły
Przypisy
Bibliografia
Strona internetowa Accademia Alfonsiana (wł.)