Akademgorodok to rosyjskie miasteczko akademickie, które stanowi dzielnicę Nowosybirska.
Mieszkańcy
Według oficjalnych danych przedstawionych przez mera Nowosybirska, liczba mieszkańców Akademgorodoka wynosi około 130,9 tysiąca. Dodatkowo na obrzeżach tego miasteczka mieszka od 22 do 75 tysięcy osób. Wiele z nich jest związanych z pracą naukową w instytutach oraz Państwowym Uniwersytecie Nowosybirskim. W społeczności znajdują się także emerytowani naukowcy, studenci oraz personel akademicki.
Położenie
Akademgorodok leży około 30 minut drogi od centrum Nowosybirska. Znajduje się tam Nowosybirski Uniwersytet Państwowy, który posiada liczne katedry, w tym językowe (niemiecki, włoski, angielski, chiński) oraz UNESCO. W miasteczku działa także „Dom Uczonych”, w którym znajduje się wiele klubów zainteresowań, zarówno językowych, jak i technicznych. Dzielnica ta jest w dużej mierze samowystarczalna, posiadająca szpital, centra handlowe, sklepy oraz bazar. W pobliżu znajduje się sztuczne jezioro, muzeum kolei Transsyberyjskiej oraz mała stacja kolejowa.
Historia
Okres radziecki
Akademgorodok został zbudowany w 1957 roku z inicjatywy Akademika Michaiła Aleksejewicza Lawrentjewa (1900-1980), członka Akademii Nauk ZSRR. Decyzję o utworzeniu miasteczka podjęto na posiedzeniu Komitetu Centralnego ZSRR w maju 1957 roku.
Budowę rozpoczęto w 1958 roku, a pierwsze budynki instytutów oraz bloki mieszkalne oddano do użytku już w 1959 roku (pierwszy oddany budynek to Instytut Hydrodynamiki). W kolejnych latach wzniesiono dodatkowe 20 instytutów, a także budynki mieszkalne oraz Nowosybirski Uniwersytet Państwowy. Ważnym wydarzeniem w historii Akademgorodoka był pierwszy festiwal autorskiej pieśni, który odbył się w 1968 roku w klubie „Pod Integralem”. W czasach radzieckich (1959-1991) miejsce to cieszyło się dużym prestiżem.
Okres poradziecki
Rozpad radzieckiego systemu gospodarczego oraz samego Związku Radzieckiego doprowadził Akademgorodok do poważnego kryzysu ekonomicznego. Realne płace naukowców spadły często poniżej minimum egzystencji, co skutkowało masową emigracją naukowców do zagranicznych uniwersytetów i instytutów badawczych.
Jednak w tym samym czasie zaczęły napływać także pozytywne zjawiska. Prywatne inwestycje (głównie z zagranicy) wprowadziły rozwój, co doprowadziło do powstania firm badawczych oraz przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem oprogramowania komputerowego. Otworzono oddziały takich firm jak Intel i Schlumberger, a także powstała spółka Novosoft. Do 2006 roku inwestycje prywatne w gospodarce Akademgorodka osiągnęły poziom 150 milionów dolarów rocznie, co stanowi wzrost z 10 milionów dolarów w 1997 roku.
Muzea
- Muzeum Archeologii i Etnografii
- Centralne Sybirskie Muzeum Geologiczne
- Historyczno-architektoniczne Muzeum pod Odkrytym Niebem
- Muzeum Nauki i Techniki
- Muzeum Historii SibAkademStroja