Akacja katechu

Akacja katechu (Acacia catechu)

Akacja katechu, znana jako Acacia catechu, to roślina należąca do rodziny bobowatych oraz podrodziny brezylkowych (wcześniej klasyfikowana w mimozowych). Naturalnie występuje w południowej Azji, obejmując obszary od Pakistanu, przez Indie, Sri Lankę, Nepal, aż po Mjanmę i Tajlandię, a także prowincję Junnan w Chinach. Roślina ta jest także szeroko uprawiana. Ekstrakt pozyskiwany z jej drewna, znany jako katechu, jest używany do barwienia jedwabiu i bawełny, a także do barwienia i garbowania skór. W medycynie wykazuje działanie ściągające.

Morfologia

Pokrój

Akacja katechu to niewielkie drzewo, osiągające wysokość od 6 do 10 metrów. Młode pędy są omszone i często mają w parach wyrastające hakowate, brązowe ciernie. Kora na pniu pęka w cienkie paski.

Liście

Liście są podwójnie pierzaste, z drobnymi listkami. Oś liścia jest owłosiona. Osi II rzędu znajduje się od 10 do 30 par, a na każdej z nich przypada od 20 do 50 par listków. Listki mają kształt równowąski, są orzęsione i osiągają długość od 2 do 6 mm oraz szerokość od 1 do 1,5 mm.

Kwiaty

Kwiaty są drobne, zebrane w podługowate, walcowate kłosy o długości do 10 cm. Kielich jest dzwonkowaty i osiąga długość do 1,5 cm, jest pokryty włoskami. Płatki korony mają barwę od żółtawej do białej i osiągają długość do 2,5 cm. Liczne pręciki towarzyszą małej, nagiej zalążni o długości 1 mm.

Owoc

Owoc to taśmowaty, prosty strąk o brązowej barwie, długości od 12 do 15 cm i szerokości od 1 do 1,8 cm. Zawiera od 3 do 10 nasion.

Biologia

Akacja katechu kwitnie od kwietnia do sierpnia, a owoce pojawiają się od września do stycznia następnego roku.

Przypisy