Aka duniana
Aka duniana to gatunek pluskwiaka należący do rodziny szrońcowatych oraz podrodziny Cixiinae.
Opisany został w 1924 roku przez Johna Goldinga Myersa jako Malpha duniana. W 1975 roku Ronald Fennah zdecydował o przeniesieniu go do rodzaju Aka.
Samce tego gatunku osiągają długość od 4,5 do 5,33 mm, natomiast samice mierzą od 4,75 do 6,55 mm. Ich podstawowe ubarwienie jest żółtawobrązowe, czasami przyjmuje odcień ciemnobrązowy lub czarny z nakrapianiem. Głowa wyróżnia się ciemnobrązowym zaustkiem, bladożółtawobrązowym czołem z ciemnobrązowym środkiem oraz jasnożółtawobrązowym ciemię z ciemniejszym rdzeniem i głębokim wcięciem u nasady. Przedplecze ma barwę jasnożółtawobrązową lub białawą, z ciemnobrązowym nakrapianiem. Nasada przednich skrzydeł jest ciemno kropkowana lub przydymiona, a ich komórka apikalna jest przezroczysta. Odnóża są białawożółte do blado żółtawobrązowych. W przypadku tylnej pary odnóży, pierwszy i drugi człon stóp zawierają po 6 ząbków w rzędzie wierzchołkowym. U samca edeagus ma 3 kolczaste wyrostki osadzone u nasady flagellum. Prawy wyrostek jest zakrzywiony w lewo i sięga poza granicę periandrium. Lewe wyrostki mają podobną długość, są długie i znacznie przekraczają zakrzywioną część wyrostka prawego. Lewy sztylet genitalny kończy się ostro zaokrąglonym wierzchołkiem.
Gatunek ten jest endemicznym przedstawicielem Nowej Zelandii. Występuje w północno-wschodniej części Wyspy Południowej oraz na Wyspie Północnej na południe od jeziora Taupō. Preferuje lasy bukanowe i mieszane, zakrzewienia oraz zarośla, zamieszkując obszary od wybrzeży morskich po wysokości około 1000 m n.p.m. Owady dorosłe są obserwowane od września do lipca, przy czym największą liczebność notuje się od grudnia do lutego.
== Przypisy ==