Ajuria Enea
Ajuria Enea to pałac zlokalizowany w Vitoria-Gasteiz w Kraju Basków. Stanowi on oficjalną rezydencję lehendakari wspólnoty autonomicznej Kraju Basków.
Historia
Pałac Ajuria Enea powstał w 1920 roku z inicjatywy lokalnego przemysłowca, Serafína Ajurii. Projekt budynku stworzył szwajcarski architekt Alfredo Baeschlin, a jego realizacją zajmował się Hilarion San Vicente. W 1966 roku budynek przeszedł w ręce zakonu Madres Escolapias, który przekształcił go w szkołę. Następnie, w 1972 roku, pałac został zakupiony przez Radę Prowincji Álava w celu utworzenia w nim muzeum sztuki baskijskiej, które otwarto dla zwiedzających w 1978 roku. Działalność muzeum trwała do 13 października 1980 roku, kiedy to rząd Kraju Basków nabył budynek, aby przekształcić go w oficjalną siedzibę lehendakari. Ostatnie piętro zostało zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, natomiast pozostałe przestrzenie przekształcono w biura oraz pomieszczenia reprezentacyjne. W tym samym roku w pałacu Ajuria Enea zamieszkał lehendakari Carlos Garaikoetxea.
12 stycznia 1988 roku w Ajuria Enea podpisano porozumienie pięciu kluczowych ugrupowań baskijskich, które zyskało nazwę Pakt z Ajuria Enea (Pacto de Ajuria Enea).